Dünya Haberleri

  Danimarka'dan iklim zirvesi öncesi önemli çağrı

  Hürriyet Haber
  30.11.2009 - 12:20 | Son Güncelleme:

  Kopenhag İklim Zirvesi için hazırlanan bildiri taslağında, gaz salımının, 2050 yılına kadar 1990 yılı seviyesinin yarısına indirilmesi çağrısında bulunuldu.

  Zirveye ev sahipliği yapacak olan Danimarka tarafından hazırlanan bildiri taslağı, dünya genelindeki gaz salımının 40 yıl içinde yüzde 50 oranında aşağıya çekilmesini ve bunda büyük payı zengin ülkelerin üstlenmesini öngörüyor.

  Zirve toplantılarının sonunda imzalanacak siyasi anlaşmanın temelini oluşturabilecek olması nedeniyle büyük önemi bulunan taslakta, zengin ülkelerin, sera etkisi yaratan gazların salımını 2050 yılına kadar yüzde 80 oranında azaltmaları gerektiğine işaret ediliyor.

  Reuters haber ajansının ele geçirdiği taslakta, az gelişmiş ülkelerin ısrarla üzerinde durduğu, gelişmiş ülkeler için belirlenecek orta vadeli hedefe değinilmedi.

  Isı artışının en fazla 2 dereceyle sınırlandırılması için çaba harcanması gerektiğine dikkat çekilen taslakta, iklim değişikliğiyle mücadelede daha etkin olmak için tüm taraflara birlikte hareket edilmesi çağrısında bulunuldu.

  Kopenhag'da 7-18 Aralıkta yapılacak zirveye 192 ülkeden yetkililer katılacak. Zirvede, 2012 yılında sona erecek Kyoto Protokolünün yerini alacak, sera gazı salımını düşürmeyi amaçlayan yeni iklim değişikliği anlaşması üzerinde çalışılacak. Hindistan, Çin, Brezilya ve Meksika gibi ülkeler, uluslararası denetime tabi bağlayıcı anlaşmalara karşı çıkıyor. Bu nedenle zirvede yapılacak müzakerelerle yeni bir anlaşmaya varılmasının kolay olmadığı yorumları yapılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı