Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danimarka’ya siyah çelenk

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2006 - 02:53Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 02:54

  Ülkü Ocakları’na bağlı 500 kişilik bir grup, bir Danimarka gazetesinde yayınlanan ve İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto için bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

  Kuğulu Park’ta toplanan grup, sloganlar atarak ve pankartlarla Gaziosmanpaşa’daki büyükelçiliğe yürüdü. Burada tekbir getiren gruptakiler, "Hazreti İsa Sizi Affetmeyecek", "Avrupa Şaşırma, Sabrımızı Taşırma" yazılı dövizler taşıdı. Ankara Ülkü Ocakları Başkanı Nuri Alıcı, grup adına karikatür krizi ile ilgili bir açıklama yaptıktan sonra, Danimarka Büyükelçiliği’ne siyah çelenk bıraktı.

  Kinayeli tehdit

  Gaziantep Platformu’na üye bir grup, Maarif Meydanı’ndaki Atatürk heykeli önünde toplanarak "karikatür protestosu" yaptı. Grup, üzerlerinde çeşitli sloganlar ve karikatürler bulunan dövizlerle Avrupa ve Danimarka karşıtı sloganlar attı, tekbir getirdi. ’Karikatür çizeni, biz de çizeriz’ yazılı pankart da dikkat çekti. Protesto gösterisinde ayrıca vatandaşlara gül dağıtıldı.

  Çarşaflı protesto

  Konya’da 59 sivil toplum kuruluşu, hakaret içerikli karikatürleri protesto etti. Çarşaflı kadınlar ellerinde Kuran ve pankartlarla, sloganlar attı. Gösteride Danimarka Bayrağı’nın yanı sıra Başbakan Anders Fogh Rasmussen, ABD Başkanı George W. Bush ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in resimlerinin bulunduğu afişler yakıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı