Dünya Haberleri

DÜNYA

  Danimarka Türkler’in aşkını inceliyor

  Hürriyet Haber
  25 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Şubat 2000 - 00:01

  DANİMARKA Hükümeti, bu ülkede yaşayan yabancıların kendi memleketlerinden getirdikleri gelin ya da damatlara gerçekten aşık olup olmadığını belirlemek üzere harekete geçiyor. Aşkı incelenecek gençler arasında çoğunluğu ise Türkler oluşturuyor.

  Danimarka'nın, yabancılar arasındaki zoraki evlilikleri incelemeye almasının nedeni, evlenerek eşini bu ülkeye getirmek isteyenlerle ilgili yeni yasa tasarısı. Bu yasa yabancılara eşini getirebilmesi için 25 yaş alt sınırını getiriyor. Hükümet tarafından hazırlanan tasarıya göre Türk gençleri 25 yaşın altındayken evlenirlerse eşlerini Danimarka'ya getiremeyecekler. 18-25 arasında evlenenler, Danimarka'ya getirmek istedikleri eşlerine uzun süre aşık olduklarını belgeleyebilirlerse oturma müsadesi alabilecekler,

  İşte bu nedenle özellikle Türk gençlerinin eşlerine ne derece aşık olduklarının araştırılacağı belirtiliyor. Sırf bu alanda yapılacak araştırma için de yabancılar dairesinde 21 ekstra personele ihtiyaç duyulduğu bildirildi. Gençlerin gerçekten aşık olup olmadıklarının araştırılabilmesi için 9.2 milyon kron ödenek ayrılması gerektiğini bildiren İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, 'Yabancılar ve mülteciler, hangi ülkeden bir kişiyle evlenirse evlensin eşit muamele görecekler. Ama özellikle anlaşmalı ve zorla evliliklerin yoğun yaşandığı toplumlar arasında araştırma yapılacak' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı