Gündem Haberleri

  Danimarka polisi yetersiz kaldı

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HOLİGANLAR KORKTULAR

  İngilizler’in büyük finale 5 saat kala Tivoli Meydanı'ndaki Türk taraftarlara saldırarak çıkardıkları olayları önlemede Danimarka polisi yetersiz kaldı. Olayları yatıştırmada İsveç'ten gelen 1500 polis de Danimarka polisine yardımcı oldu.

  SAATLERCE birlikte dolaşan, bol bol hatıra fotoğrafı çektiren iki grup arasındaki kavga, bir hiç yüzünden çıktı. Yaralı bir İngilize yardım etmek isteyen Türklere, ‘‘Arkadaşlarını dövüyorlar’’ diye saldıran İngilizlerin aşırı alkollü olduğu görüldü. Olaylar başlayınca meydanda Türk bayrakları ve Galatasaray flamalarıyla sloganlar atarak gösteri yapan Türkler, bir anda neye uğradıklarını şaşırdılar. İngilizler sonra da Türk TV ekiplerine ve canlı yayın araçlarına yöneldiler.

  İSVEÇ'TEN 1500 POLİS

  Meydandaki olaylara Danimarka polisi, nedense son ana kadar müdahale etmedi. Polisin İngilizleri yatıştırmada aciz kaldığı gözlendi. Daha sonra gelen güvenlik görevlileri, göz yaşartıcı bombalar attılar. İsveç'ten gelen 1500 polis de Danimarka polisine yardımcı oldu.

  10 KİŞİ TUTUKLANDI

  İngilizler önceki gece de Kopenhag'da olaylar çıkardı. 7 kişinin yaralandığı olaylar nedeniyle 3'ü İngiliz olmak üzere 10 kişi tutuklandı. İngilizler sınırdışı edildi.

  İNGİLİZ YORUMU

  İngiltere'de yayın yapan SKY TV de Tivoli'deki olaylarda, gelişmeleri erken görüp önleme yeteneğinden yoksun Danimarka polisinin büyük sorumluluğu bulunduğunu öne sürdü. SKY TV, maça saatler kala her iki kulübün taraftarlarının kentin çeşitli yerlerindeki barlarda içki içmelerinin şiddetin patlamasına neden olduğu yorumunu yaptı. İngiliz televizyonu, ‘‘Halen içmeyi sürdüren taraftarlar, maç saatine kadar buna devam edecekler. Asıl önemli olan, her iki takımın, sayıları 10'ar bin civarında olan taraftarının maçtan sonra neler yapacakları. Asıl büyük olaylar, sonucun da etkisiyle maç sonrası patlayabilir’’ ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı