Danimarka mallarına protesto Türk ürünlerinin önünü açtı

Demet CENGİZ BİLGİN
04 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 20:12

Danimarka’nın Jyllands-Posten gazetesinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürüne karşı Danimarka başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin ürünlerini protesto çağrısı Türk firmalara yaradı. Ortadoğu’da protesto edilen ürünlerle aynı reyonlarda yer alan Türk mallarının satışları arttı.

DANİMARKA’nın Jyllands-Posten gazetesi Hz. Muhammed karikatürünü yayınlayınca ayağa kalkan Müslüman ülkelerde, Danimarka başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin ürünleri protesto edilmeye başlandı. Ortadoğu ülkelerinde protesto edilen ülkelerin ürünleriyle aynı reyonlarda satılan Türk mallarının satışları arttı. Özellikle süt ürünlerinde dünyada önemli marka gücü olan Danimarka’nın devam eden protestolardan olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Fransız perekande zinciri Carrefour pekçok arap ülkesinde Danimarka mallarını raflardan indirdi. Şimdiden bazı Danimarkalı firmalar satışlarda düşüş yaşandığını bildiriyor.

TÜRK FİRMALAR:

Ortadoğu’da Pınar, Saray, Ülker ve Eti gibi Türk şirketlerinin yoğun faaliyetleri bulunuyor. Gıda ürünleri ihraç eden Türk firmaların son günlerdeki gelişmelerle Ortadoğu’ya yaptıkları satışlarını artırması bekleniyor. Pınar, Saray ve Ülker’in Ortadoğu ihracatları toplamı 100 milyon doları aşıyor.

YAKINDAN İZLİYORUZ:

Yaşar Holding Gıda Grubu Başkan Yardımcısı Ali Sözen, Pınar’ı uluslararası marka yapma çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek şunları söyledi: "Bu kapsamda diğer ülkelerin yanında Ortadoğu ülkelerine de odaklanıyoruz. Pınar’ın ihracat yaptığı ülkelerin başında Kuveyt, Bahreyn, B.A.E., Suudi Arabistan, Katar, Amman, Ürdün ve Irak gelmekte. Ortadoğu’da Pınar Labne yüzde 45 pazar payıyla lider. Pınar, Ortadoğu ülklerine 2005 yılında 20 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. 20 yıldır Ortadoğu’da faaliyet gösteriyoruz. Pınar, son günlerde bu ülkelerdeki gelişmeleri izliyor. Şu anda birşey söylemek için çok erken, ancak bu durumun satışlarımıza pozitif etki yapmasını bekliyoruz."

GÜVEN İLİŞKİSİ:

Ali Sözen, Pınar’ın Ortadoğu’daki başarısının formülünü şöyle anlattı: "Pınar markalı ürün kalitesinin yanı sıra, bölgenin damak zevkine uygun ürünler geliştiriyor. Yaşar Topluluğu olarak ihracata çok önem veriyoruz. Bu ülkelerde de ülkemizdekine benzer olarak tüketicilerle marka arasında güvene dayalı bir ilişki kurduk."

Ülker’in beklentisi küçük bir etki

ÜLKER İstişare Konseyi Üyesi Metin Yurdagül ise Irak hariç bütün Ortadoğu’ya ihracatları olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Suriye, Ürdün, Kuveyt gibi ülkelere önemli ihracatımız var. Tüm Ortadoğu ihracatımız 70 milyon dolar civarında. Çikolata grubu, süt ürünleri ve bisküvi ihracatımız mevcut. Protesto edilen Danimarka ürünleriyle bizim ihraç ettiğimiz ürünlerin yüzde 5-6’sı benziyor. Çok büyük bir etkisi olmaz ama bize olumlu bir katkısı olursa da küçük bir etkisi olur."

Saray: Protesto Avrupa’ya yayılırsa etki büyür

SARAY Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ, Danimarka ürünlerinin Ortadoğu’da çok etkili olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Ortadoğu’ya dünyanın her yerinden ürün gidiyor. Danimarka’ya olan tepki tüm Avrupa mallarına yönelik olursa Türk firmaları satışlarını çok artırabilir. Bu etki de gelecek günlerde görülür. Ancak biz şirket olarak başkalarının zaafından doğan fırsatlara çok itibar etmeyiz. Ortadoğu’ya çikolata, karamelli ürünler, kek, gofret ve bisküvi ihracatımız 10 milyon doları geçiyor."

Danimarka ürünlerinin satışları hızlı düştü

DANİMARKA ürünlerine protesto çağrısının ardından Ortadoğu başta olmak üzere müslüman ülkelerde Danimarka ürünlerinin satışları düşmeye başladı. Danimarkalı şirketler Ortadoğu’daki satışlarının düştüğünü bildiriyor. Ortadoğu’da pek çok ülkede Danimarka peynirleri sokağa atıldı. Fransız perekande zinciri Carrefour pekçok Arap ülkesinde Danimarka mallarını raflardan indirdi. Carrefour, Kahire’deki mağazasına "İslam ve Mısır toplumuyla dayanışma içindeyiz" diye levha yerleştirdi. Danimarka-İsveç süt ürünleri grubu Arla protestodan dolayı şu ana kadar 70-80 milyon dolar zarara uğradı. Grubun bir günlük kaybının yaklaşık 2 milyon dolar olduğu bildiriliyor. Grup şu ana kadar 170 çalışanının işne son verdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı