Gündem Haberleri

  Danimarka’da Türk büfesine ırkçı tehdit

  KOPENHAG(ANKA)
  18.08.2006 - 15:10 | Son Güncelleme:

  Danimarka’da bir Türk büfesine, ırkçı tehdit notu bırakıldı. Türk büfeci şikayetçi oldu.

  Danimarka’da karikatür krizi sonrasında tırmanışa geçen ırkçılık kaygı verici boyutlara ulaşmaya başladı. Son olarak başkent Kopenhag’da bir Türk vatandaşının işlettiği büfeye tehdit notu bırakıldı. Konyalı Kerim Bulduk’un büfesine “Danimarka, Danimarkalılara aittir. Danimarka’yı 14 gün içinde terkedeceksin. Danimarka’dan ayrılmazsan dükkanını yakacağız, seni de öldüreceğiz” yazılı bir not atıldı.

  Danimarka’da Türkçe yayınlanan “Haber” gazetesine göre, notu bulmasının ardından polise başvuran Bulduk, 27 yıldır Danimarka’da olduğunu ve mektubu okuyunca korkuya kapılmadığını, ancak bu mektubu yazan kişileri tanımamasının endişe verici olduğunu belirtti.

  Son günlerde, kendisine bu şekilde tehditte bulunmayı gerektirecek bir tartışma yaşamadığını ifade eden Bulduk, ırkçı tacize maruz kalan büfeyi 6 aydır işlettiğini söyledi. Kerim Bulduk bu tür olayların kendisini yıldıramayacağını kaydetti.

  Bulduk, bu tür olayların son aylarda artış gösterdiğini bunda göçmenleri tehdit ve sorun olarak gösteren politikacıların açıklama ve tutumlarının da önemli bir etken oluşturduğunu söyledi. Kerim Bulduk, “Tabii biz göçmenler olarak bu tür olaylar karşısında tepkisiz kaldığımız için de bu tür saldırılarda artış gözleniyor” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı