Gündem Haberleri

  Danimarka Büyükelçisi: Bağışlama ilkesi önemli

  A.A.
  04.02.2006 - 11:50 | Son Güncelleme:

  Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Cristian Hoppe, İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürlere ilişkin olarak, hükümetlerin basının yaptıklarından sorumlu tutulamayacağını söyledi.

  Hoppe, CNN-Türk'te katıldığı bir programda, karikatürlerle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

  Büyükelçi, “Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen için özür dilemek bu kadar zor mu” sorusuna, Türkiye ve diğer ülkelerde olduğu gibi, hükümetlerin basının yaptıklarından sorumlu olamayacağını belirterek, “Türkiye Başbakanı da, örneğin CNN-Türk'te yayımlanan bir program için özür dilemez” dedi.
  Karikatürleri yayımlayan Danimarka gazetesinin özür dilediğini, Rasmussen'in de bu özrü memnuniyetle karşıladığını hatırlatan Hoppe, ”Hıristiyanlık ve İslamiyet'te bağışlama ilkesi çok önemlidir. Birileri eğer başkalarının duygularını incittiği için özür diliyorsa, affetmek ve bağışlamak dinlerde var olan bir ilkedir “ diye konuştu.
  Hoppe, insanları dini ve etnik kökenlerinden ötürü küçük düşüren her şeyi kınadıklarını belirtirken, karikatürlerin bu çapta tepkilere yol açabileceğini kimsenin tahmin etmediğini söyledi.
  Büyükelçi, Türkiye'deki tepkilerin diğer ülkelerinkine nazaran daha soğukkanlı ve saygı çerçevesinde olduğunu ifade ederken, Danimarka'nın Müslüman dünyasıyla işbirliğini sürdürmek istediğini sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı