Dünya Haberleri

  Danimarka, Almanya sınırındaki kontrolleri uzattı

  Hürriyet Haber
  05.04.2016 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Danimarka bu yıl Ocak ayının ilk haftasından itibaren Almanya sınırında uyguladığı sınır kontrollerini uzattı.

  Danimarka’ya mülteci akınını önlemek için geçici olarak başlatılan ancak daha sonra uzatılan sınır kontrolü bu kez 3 Mayıs’a kadar uzatıldı. Danimarka Göç ve Entegrasyon Bakanlığı, AB Komisyonu’na gönderilen bir mektupla Danimarka sınırındaki kontrollerin en azından 3 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını bildirdiklerini açıkladı.

  Danimarka sınır kontrollerini uzattıDanimarka sınır kontrollerini uzattı

  Avrupa’nın dış sınırlarında hala çok yüksek baskı olduğunu belirten Danimarka Göç ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg , şu anda özellikle Almanya’da çok sayıda kayıt altına alınmamış ama Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerine seyahat etmek isteyen potansiyel bir mülteci grubu olduğunu söyledi.

  Bakan, kontrollerin gerekli belgeleri olmadığından dolayı İsveç’e geçemeyecek olan mültecilerin Danimarka’da yığılmalarını önlemek amacıyla yapıldığını ifade etti.

  Danimarka sınır kontrollerine devam edecekDanimarka sınır kontrollerine devam edecek

  Danimarka Başbakanı Rasmussen daha önce yaptığı açıklamada İsveç hükümetinin Danimarka sınırında kontrollere başlamasından dolayı Almanya sınırında kontrol yapmaya mecbur kaldıklarını belirtmişti.

  Sınır kontrolleri kapsamında yolcu firmaları, İsveç'e gidecek olan tren, otobüs, vapurlarda kimlik ve pasaport kontrolü yapıyor.

  YASAL OLARAK 6 AY

  Danimarka’nın Almanya sınırında ilk olarak bu yıl 4 Ocak’ta başlattığı kontrol yasal olarak 6 ay uzatılabiliyordu. Ancak Avrupa Komisyonu sınır kontrolu uygulamasının iki yıla çıkması için çalışma başlatmış durumda. Daha önce medyaya yansıdığına göre bu çalışmaya Almanya da destek veriyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı