Danacol’ün içinde Türk sütü var

Hürriyet Haber
11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ülker’den sonra Danone de kolestrol seviyesini kontrol altında tutan Danacol adlı ürün serisini Tarım Bakanı Mehdi Eker’in katıldığı bir tören ile piyasaya sürdü. Danone Tikveşli Genel Müdürü Serpil Timuray Danacol ile kolesterol düşürücü ürünlerin toplam fonksiyonel ürünler içerisinde Avrupa’da olduğu gibi yüzde 6’ya varan bir paya sahip olmasını hedeflediklerini söyledi.

Bu kategorideki ürünlerin Avrupa’da 13 ülkede satıldığını, Avrupa kolesterol düşürücü sütlü ürünler pazarının yıllık yaklaşık 270 milyon Euro olduğunu ve geçen yıla göre yüzde 116 büyüdüğünü ifade eden Timuray, Danacol’un şu anda Avrupa’da yüzde 36 pazar payı ile lider olduğunu anlattı. Timuray, Danacol’un, içerisindeki bitkisel sterollerle kolesterolün bağırsakta emilimini azaltarak 3 hafta boyunca her gün bir adet tüketildiğinde kötü kolesterol seviyesini yüzde 12’ye varan oranda düşürmeye yardımcı olduğunu ifade etti. Timuray, Türkiye’de Türk çiftçisinin sütü ile üretilen Danacol’un bugün İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Belçika, Portekiz ve İrlanda’da tüketildiğini bildirdi.

ETİKET TEBLİĞİ: Mehdi Eker, tüketicinin satın aldığı ürünün, gıdanın ne işe yaradığı ve ilave fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirterek, "Etiketleme Tebliği ile Türkiye’de gıda sektörünün önünü açtık" dedi. Danone’nin "kolesterol düşürücü ürünü" Danacol’un piyasaya sunulması dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Eker, beslenme tarzı, genetik olma, sosyo ekonomik sorunlar ve stresin kolesterole neden olduğunu, lif oranı az ve şeker oranı yüksek ürünlerin vücutta yakılmadığı için yağ olarak depolanmasının da çok önemli olduğunu vurguladı.

GELECEĞİ GÖRMEK: Eker, "Bizim bu hayat tarzı içerisinde çözümler üretmemiz gerekiyor. Gelişen teknoloji gıdayı da etkiliyor. Danacol de böyle bir ürün. Tüketicinin de satın aldığı ürünün, gıdanın ne işe yaradığı ve ilave fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olması gerekir" diye konuştu. Türkiye’nin bu alanda önde gelen bir ülke olduğunu belirten Eker, "Bu yıl çıkarılan Etiketleme Tebliği ile Türkiye’de gıda sektörünün önünü açtık. Bu, aynı zamanda geleceği görmedir. Bunu bazı AB ülkelerinin de önünde yaptık" dedi. Gıda ve tarımın önemli sektörler olduğunu vurgulayan Eker, Türkiye’nin, sahip olduğu coğrafyanın imkanlarıyla tarımı ciddi gelir getirici sektör haline getirmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Eker’in kolesterolü 162

DANACOL’ün tanıtım toplantısında Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in kolesterolü ölçüldü. Eker’in kolesterol oranı 162 çıktı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı