AYDIN HABERLERİ

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nden Kurban Keseceklere Çağrı

IHA
17.09.2015 - 09:16Son Güncelleme :

HALİT KAHRAMAN

IHA

Aydın İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halit Kahraman Aydın’da kurban kesecek vatandaşların kurbanlık alırken birlik üyesi Aydınlı yetiştiricileri tercih etmelerini tavsiye etti. Aydın’da yetiştirilen koyun ve keçilerin oldukça elverişli ve hayvan varlığı bakımından herhangi bir sıkıntı olmadığını da belirten Başkan Kahraman, Aydın’da yetiştirilen tüm hayvanların veteriner kontrolünde olduğunu söyledi.
Kesilecek olan hayvanların sadece etten ibaret değil, kurban ibadeti olması dolayısıyla bazı özellikleri de taşıması gerektiğini vurgulayan Aydın Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halit Kahraman, "Şu anda ülkenin değişik yerlerinden bir çok ile olduğu gibi Aydın’a da çok sayıda hayvan gelmektedir. Kurban Bayramı’nda önemli bir dini vecibenin yerine getirilmesi dolayısıyla kurbanlık hayvanı alanın da satanın da dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce kesilen kurbanın sağlıklı olması şart" dedi.
Yaklaşık bir milyon nüfusa sahip Aydın’da kurban kesmek isteyen herkese yetecek miktarda kurbanlık koyun ve keçi bulunduğunu belirten Aydın Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halit Kahraman, "Aydın’da yetişen tüm koyun ve keçilerimiz doğumundan itibaren veteriner kontrolünde yetişiyor. Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da kurban tercihinde doğal olan küçükbaş hayvan tercih ediliyor. Bu konuda Birlik üyelerimiz tüm hazırlıklarını yaptı. Aydın’da yetişen hayvanlarımız tamamen doğal ortamda yetiştiğinden daha sağlıklı bir kurban kesmeleri için vatandaşımızı yerli üreticilerin hayvanlarını tercih etmesini tavsiye ediyoruz" dedi.
"UCUZ ETİN YAHNİSİ YAVAN OLURMUŞ"
Kurban öncesi, yaşanan hırsızlık olayları ile ilgili olarak tüm yetiştiricilerin daha dikkatli olmaları konusunda uyardıklarını belirten Başkan Kahraman, "Maalesef kurban bayramı öncesi hayvan hırsızlıkları artıyor. Bu nedenle kurban kesecek olan vatandaşlarımızın tanıdıkları kişilerden kurbanlıklarını almalarını tavsiye ediyoruz. Kurban kesecek vatandaşlarımız kaliteli ve sağlıklı eti çok ucuza aramasın. Şu unutulmamalıdır ki ucuz etin yahnisi yavan olur" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nden Kurban Keseceklere Çağrı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 09 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nden Kurban Keseceklere Çağrı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı