Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Damgasını vurdu...

  Hürriyet Haber
  05 Ağustos 2006 - 01:01Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 01:03

  YAŞ öncesi jet onayla Türkiye’nin 25. Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, hem Kara Kuvvetleri Komutanlığı hem de Genelkurmay İkinci Başkanlığı döneminde sağ kolu olarak bilinen isimler yeni dönemde de Büyükanıt’ın yanında olacaklar.

  /images/100/0x0/55eab8aaf018fbb8f892795dEKİBİNİ KURDU

  Yaşar Paşa’nın yakın çalışma arkadaşı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Ergin Saygun sürpriz bir şekilde Genelkurmay İkinci Başkanlığı’na atandı. Büyükanıt’ın Genelkurmay İkinci Başkanlığı dönemindeki Basın Daire Başkanı olan Tümgeneral Salih Zeki Çolak’ın Genelkurmay Genel Sekreterliği’ne getirilmesi ve kıtaya çıkması beklenen Genelkurmay İstahbarat Daire Başkanı Korgeneral Arslan Güner’in yerinde kalmasıyla "kare ası" tamamlanmış oldu. Bu isimlerin yanısıra Yaşar Paşa’nın yine İkinci Başkanlık döneminde yakın çalıştığı mevcut Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ile Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu’yu da unutmamak gerekiyor.

  "Özel kuvvetçi" kariyeri nedeniyle çok yüksek "saha tecrübesine" sahip olan Orgeneral Işık Koşaner’in Jandarma’ya atanması Büyükanıt’ın PKK ile etkin mücadelede mevcut olan kesin kararlılığını gözler önüne serdi.

  KARA  KUVVETLERİ

  Beklendiği gibi Birinci Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Başbuğ, teamüllere göre 2008-2010 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yapacak.

  JANDARMA

  Orgeneral Fevzi Türkeri’nin emekli olması nedeniyle Jandarma Genel Komutanlığı görevine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner geldi. Orgeneral Koşaner bu görevde iki yıl kalacak.

  DENİZ VE HAVA

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgenaral Faruk Cömert’in görevlerinde değişiklik olmadı. Karahanoğlu ile Cömert, bu görevlerini bir yıl daha sürdürecek. Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç ile Harp Akademileri Komutanı Orgenaral Aydoğan Babaoğlu’nun görev yerlerinde ise değişiklik yapılmadı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı