GeriSeyahat Dalış tutkusu peşinde 33 ülke
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Deniz Tarhan, özel bir bankada yazılımcı. Yorucu bir iş hayatı olsa da onu motive eden tek şey seyahat. İşten fırsat buldukça eşi Özgür Durdabak ile dünya turuna çıkıyor. En büyük tutkusu da dalış... Bu merak seyahatleriyle birleşince Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika’da şimdiden 33 ülkeye ayak bastı. Deniz ve Özgür’ün gezilerine artık 1.5 yaşındaki oğulları Ada da dahil oluyor...

Dalışa nasıl başladınız?
Deniz: Üniversitede arkadaşlarımın dalış kulübü kurmasıyla başladım. Su altına bir kere indiniz mi âşık olmamanız mümkün değil. Sonra yıllarca tüm tatillerimi dalış için değerlendirmeye çalıştım. Yelken ve sörf gibi diğer sporlarda ileri seviyeye geçemediğim ama fırsat buldukça deniyorum.

Dalış için hangi ülkelere gittiniz?
- Birçok ülke gezdim. Mısır, Zanzibar ve Brezilya en etkileyici olanıydı. Örneğin Kızıldeniz’de ‘liveaboard’ denilen ve bir hafta boyunca karaya çıkmadığınız, her gün sabah 6’da başlayıp gecede devam eden dalışlara katıldım. Rio’da ise ‘Recreio dos Bandeirantes’ta dört günlüğüne bir sörf okulunda, doyasıya sörf yaptım. Zanzibar zaten bu iş için biçilmiş kaftan.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Seyahatlerinizin teması sadece sportif aktivitelerden mi oluşuyor?
- Hayır. Biz dünya âşığı insanlarız. Oğlumuzu da böyle yetiştiriyoruz. Sürekli seyahat yazıları okur, plan yaparım. Temamızda spor da var kültür gezileri de... Her yeri görmek ve yerlisi gibi yaşamak istiyoruz.

Bu tutku aileden mi geliyor?
- Evet. Özellikle de babam üniversite yıllarında otostopla Avrupa’yı gezmiş. Hâlâ gezmeye devam ediyor. Şu yaşında bile bisikletle Yunanistan’a giden biriyken benim evde oturmam beklenemezdi. Annem de gezmeyi sever ama bizim kadar değil.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Hem çalışıp hem de geziyorsunuz, planlamasını nasıl yapıyorsunuz?
- İlk işimiz aylar öncesinden tüm resmi tatilleri çıkarıp, nereye gitmek istediğimize karar vermek. İzinlerimizi de aynı zamana getirdik mi işlem tamamdır. Sonrası yeni maceralar...

33 ülkede ne gibi deneyimler elde ettiniz?
Aslında anlatmakla bitmez ama kalıcı izler bırakanlar var. Örneğin Hindistan’da Delhi, Agra, Jaipur ve Pushkar’dan oluşan bir road trip yaptık. ABD’de Los Angeles’ta Santa Monica ve Venice Beach’ı bisikletle gezdik. Avusturya’da kayak yaptık. Masai Mara’da safari yaptık. Yine Zanzibar’da da safari yaptık ama turkuvaz suların tadını çıkarmak harikaydı. Bir de Marsilya yakınlarındaki Allauch’te Attrap Rêves Otel’de balon odalarda kaldık.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Balon oda nedir?
- Otele size verilen kodu tuşlayarak giriyorsunuz. Balon odaların hepsi farklı yerlerde. Kimse kimseyi görmüyor. Oda için anahtar falan da yok, fermuarla açıp giriyorsunuz. Balonlar camdan değil, naylonumsu bir malzemeden. Balonun şişik durmasını sağlayan ve sürekli çalışan bir alet var. İki adet fermuarlı kapıdan içeri giriyorsunuz. İç basıncı dengede tutmak için, birinci kapıyı kapatmadan ikinciyi açamıyorsunuz. Eğer iki kapıyı birden açarsanız balon yıkılabilir.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Balon odanın fiyatı nedir?
- Kaldığımız zaman düşük sezondu ve fiyatı 109 euro’ydu (380 TL). Gece için teleskop ve kurmalı bir gece lambası verdiler. Yalnız şunu da belirteyim. Her balonun kendine özel ayrı bir kapalı tuvalet-banyosu var. Ama tuvalet biraz farklı, ekolojik. Su yerine talaş kullanılıyor. İşiniz bittikten sonra üstüne kürekle talaş döküyorsunuz. Kendimi kedi gibi hissetmiştim.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Onca ülke içinde en çok hangisinden etkilendiniz?
- Küba. 2011’de gitmiştik. Halk inanılmaz fakirdi. Selam verdim borçlu çıktım deyiminin gerçeğe döndüğü bir yerdi. Yolda yanına yaklaştığımız herkes para istiyordu. Dilenmek değil de örneğin birileriyle tanışıp tam arkadaş edindim sanıyorsun, bir anda diyor ki “Benim çocuğum var, karneyle aldığım süt ona yetmiyor, çocuğuma süt almam lazım bana para verir misin?” diyorlar. Diğer taraftan her yerde Latin müzikleri yükseliyordu. Sürekli salsa yapasım geliyordu. Çok farklı bir ülke.

Şimdi minik bir gezgin de katıldı aranıza, beraber nereye gittiniz?
- 10 günlük bir Kuzey Yunanistan gezisiyle seyahatlere başladık. Dedeağaç, Thassos, Selanik, Halkidiki ve Kavala rotasında bir road trip yaptık. Arabayla olduğumuz için Ada’nın ihtiyacı olabilecek her şeyi yanımıza aldık. Tüm rotayı ve yola çıkışlarımızı onun uyku saatlerine göre ayarladık. Çocuklu seyahat çok kolay bir şey değil.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Genel olarak bütçeniz ne kadar?
- Bütçe konusunda bir genelleme yapmam çok doğru olmaz. Çünkü uygun bileti bulup planlama yapıyoruz. Bir de seyahatin içeriğine göre o kadar çok fark ediyor ki. Ama çok ekonomik geziler yaptığımızı söyleyemeyeceğim. Ama şu ana kadar en yüksek bütçeli gezimiz aynı zamanda evlendiğimiz şehir olan Las Vegas’dı. 15 bin dolar harcadık. En ucuzu da Tiflis’ti...

Deniz Tarhan, seyahatleriyle ilgili yazılarını ‘www.hohhoyyt.com’ blog adresinde paylaşıyor.

Dalış tutkusu peşinde 33 ülke

Yorumları Göster
Yorumları Gizle