"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Dalgalı deniz şiddetli duygularınızı gösteriyor

Rumuz: SİBELCE

Belli periyotlarla aynı rüyayı görüyorum. Devamlı bir sahilde kumların üzerinde ya oturuyorum ya da ayaktayım, yüzüm denize doğru dönük. Yanımda sürekli farklı kişiler var (kendi içimde yaptığım analizlerde anladım ki o günlerde kimlerle daha yakın bir sohbete ya da tartışmaya girdiysem yanımda o kişiler oluyor). Belki de bu rüyayı sık sık gördüğüm için ama, rüyamın başında hep aynı şey olacağını bilmenin verdiği korkuyla olayları yaşıyorum. Durgun bir deniz var karşımda. Kimi zaman kendimi denizin içinde görüyorum, ama elbiselerimleyim. Ardından deniz hafif hafif dalgalanmaya başlıyor ve benim korkum git gide artıyor. Dalgalar birden büyüyor, ardı ardına sahile vurmaya başlıyor. Denizde olduğum zaman çok zor kaçıyorum denizden, ama aynı rüyayı sahilde kumlar üzerinde otururken gördüğümde hemen kalkıp kaçmaya başlıyorum. Yanımdakilere de bağırıyorum kaçmaları için; ancak ya biri düşüyor ve ben onu kaldırıyorum, ya da kendim düşüyorum, biri beni kaldırıyor. Dalgalar o kadar büyüyor ki, neredeyse bina boylarına kadar çıkıyor ve ben kaçarken dalganın gölgesini görüyorum önümde. Bu rüyayı çok sık gördüm ve her defasında da suyun altında kalmadan, yani dalgalarda boğulmadan uyandım. Hiç boğulduğumu ya da suların altında kaldığımı görmedim, ancak her uyandığımda büyük bir korku yaşıyorum.

YORUM:

Rüyanızda tekrarlanarak görünen dalgalı deniz, şiddetli duygularınızı gösteriyor; öfkeleriniz, korkularınız, hırslarınız gibi. Rüyanın diğer öğeleri ve sizin rüyanızı ele alışınız da göz önünde bulundurulduğunda; bu rüyaların yaşamınızda tekrarlanarak karşınıza çıkan karmaşık olayları, kişileri ve bu durumlarla başa çıkma şeklinizi gösterdiğini söyleyebiliriz. Yaşadığınız tekrarlanan olayları, bu olaylarda kimlerle karşı karşıya kaldığınızı ve sizi rahatsız eden yönleri bir deftere not alın. Rüyanızdan hissettiğim, aklıyla hareket eden ve bilinçli biri olduğunuz. Notlarınız yardımıyla hayatınıza ve ilişkilerinize daha objektif yaklaşabilir, huzursuzluk hissettiğiniz noktaları tespit ederek, beyninizi ve ruhunuzu rahatlatabilirsiniz. 

Rumuz: CEREN

Düşündükçe hálá midemi bulandıran bir rüya gördüm dün. Kapalı bir alanda sığ bir suyun içindeydim. Sudan çıktığımda karşımda bir ayna vardı. Aynada bacaklarımı toprak şeklinde gördüm. Çamura yakın bir toprak. Taşlar otlar, bitkiler, tohumlar falan vardı. Ben de onları ayıklıyordum bacaklarımdan.

YORUM:

Rüyanız, duygularınız ve karşınıza çıkan gerçekler arasındaki çatışmayı anlatıyor. Yaşadığınız bir olayda, kendinizi olduğunuz ya da istediğiniz gibi ifade edememiş olabilirsiniz. Rüyanız bu yanlış anlaşılmalardan kurtulma arzunuzun bilinçaltınıza yansıması.

RÜYA SEMBOLLERİ

KİTAP

Rüyada da gerçek hayatta olduğu gibi bilgi sembolüdür. Kitap okumak ya da satın almak; bilgi açlığını, öğrenme isteğini sembolize eder. Geleneksel yorumu iyiye işaret eder.

KIŞ

Sessiz, durgun dinlenme dönemlerini gösterir.

NEHİR

Yaşamın özgür dönemlerini ifade eder. Çabuk değişen duyguları da gösterir.

KIVILCIM

Rüyada görülen kıvılcım, ani ve yeni başlangıçları sembolize eder; yeni aşk, yeni iş ya da yeni bir ev gibi.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI