Dünya Haberleri

DÜNYA

  D'Alema'nın kazığı

  Hürriyet Haber
  19 Temmuz 2001 - 01:35Son Güncelleme : 19 Temmuz 2001 - 01:35

  Başbakanlığı döneminde G-8 zirvesini Cenova'da düzenlemek için gönüllü olan Massimo D'Alema, yeni Başbakan Silvio Berlusconi'ye görülmemiş bir kazık attı. D'Alema yarın başlayacak zirveyi protesto eden globalleşme karşıtlarına katılacağını açıkladı.

  Yarın başlayacak G-8 zenginler zirvesine ev sahipliği yapmak için gönüllü olarak Cenova kentini seçen dünyanın altıncı gücü İtalya'nın eski başbakanı Massimo D'Alema yine ‘sivriliğini’ gösterdi ve bu defa protestocu olarak ortaya çıktı.

  Tüm İtalya G-8'in ülkelerinde düzenlenmesinden kıvanç duyarken Solun Demokratlar Partisi onursal başkanı D'Alema, cumartesi günü eylemcilerle birlikte meydanlarda yürüyeceğini açıkladı. Solun Demokratları Partisi lideri Francesco Rutelli bile D'Alema'nın hata yaptığını ve onun arkasından gitmeyeceğini belirterek ‘‘Ben Seattle Çocuğu değilim’’ dedi.

  Siyasi çevreler D'Alema'nın ülkesine kazık atmayı adet edindiği yorumunu yaparak ‘‘Bu bir D'Alema klasiği’’ dediler.

  ZİRVEYE TEHDİT

  Küreselleşme karşıtı ‘‘Beyaz Tulumlar’’ adlı İtalyan sivil örgütün lideri Lucav Casarini, gaz maskesi takan motosikletli binlerce göstericinin, liderlerin bir araya geleceği Ducal Sarayı çevresinde oluşturulacak sivillere yasak Kırmızı Bölge'ye akın edeceğini söyledi. Casarini ‘‘Bizi durdurmaya çalışacaklar. Ancak biz yolumuza, ateşin içine giren itfayeciler gibi devam edeceğiz’’ dedi.

  BİZ TİRAN DEĞİLİZ

  ABD başkanı George W. Bush G-8 zirvesi öncesi İtalyan RAI-1 kanalına yaptığı açıklamada. ‘‘Bize karşı gelenler fakirlere yardımcı olmuyorlar. Lütfen bizi bir tiran gibi görmekten vazgeçin. Küresel pazar hatta uzay çalışmaları bile fakirlikle mücadele ve barış için birer araçtır’’ dedi. Bush G-8'lere karşı olanların fakirlere yardım etmediğini, aksine umutları engellediklerini dile getirerek tehlikeli eylemleri durdurma çağrısında bulundu. Bush ayrıca Dünya Bankası ve IMF'ye de, yoksul ülkelerle gelişmekte olan ülkelere daha fazla yardım yapılabilmesi için fonları artırmaları çağrısında bulundu.

  Katolik dünyasının lideri Papa II. Jean Paul, ‘Seattle’ eylemcilerine seslenerek ‘‘Uslu durun’’ uyarısında bulundu. Aynı Papa bu kez G-8 lere çağrıda bulunarak 'Fakirleri düşünün gerekirse borçlarını silin' önerisi yaptı. Papa, önümüzdeki pazar günü Vatikan'da ABD Başkanı Bush'u kabul edecek.

  TELEVİZYONA BOMBA

  Başbakan Silvio Berlusconi'nin sahibi olduğu TG4 televizyonunun Milano'daki binasına gönderilen bombalı mektup patladı. ANSA ajansının haberinde, TG4 televizyonuna gönderilen bombalı mektubun sekreter tarafından açılması sırasında patlamanın meydana geldiği, hafif yaralanan sekreterin hastaneye kaldırıldığı ve olayda ölen ya da başka yaralanan olmadığı belirtildi. Haberde, dün televizyon binasına ulaştığı belirtilen mektubun üzerinde TG4 televizyonunun müdürü Emilio Fede'nin adının yazılı olduğu kaydedildi.

  Berlusconi sızma zeytinyağı hediye edecek

  Ev sahipliğine soyunan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi 7 lider ve Cenova'ya gelmeyecek First Lady'lere vereceği ve göndereceği armağanları seçti. Buna göre Berlusconi her bir lidere Gucci marka kravat, Roma fresklerinin bir düzine reprodüksiyonunu ve birer litrelik altışar şişe Umbria bölgesinin sızma zeytinyağı armağan edecek. Ayrıca, güvenlik nedeniyle getirilmemesini istedikleri lider eşleri için de yine Gucci marka birer ipek eşarp verilecek.

  Küreselleşme nedir

  Cenova'daki San Martino Ortaokulu 6. sınıfındaki kompozisyon dersinde ‘‘Küreselleşmeyi anlatın’’ ödevinde S.R. adlı bir kız öğrencinin tanımlaması en yüksek notu alırken simge haline geldi. 11 yaşındaki öğrenci küreselleşmeyi şöyle tanımladı: ‘‘Benim yaşımdaki bir Pakistanlının ürettiği bir çift ayakkabının New York'un Mahnattan semtindeki lüks bir dükkandan bir zengin tarafından satın alınmasdır.’’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı