Dünya Haberleri

DÜNYA

  D'Alema'nın Beyaz Saray'da fırça günü

  Hürriyet Haber
  05 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 1999 - 00:01

  Resmi bir ziyaret için Washington'a giden İtalya Başbakanı Massimo D'Alema bugün Başkan Bill Clinton ile görüşerek başta Abdullah Öcalan olmak üzere bazı ciddi sorulara yanıt vermeye çalışacak.

  Yaklaşık dört saat sürecek ve iki ülkenin dışişleri bakanları Madeline Albright ile Lamberto Dini 'nin de katılacağı önemli görüşmelerde başta Öcalan krizi olmak üzere birçok sorun konuşulacak..

  Clinton, Öcalan konusunda İtalya'nın hatasını D'Alema'ya belgelerle anlatarak Roma hükümetinin konuk ettiği kişinin terörist olduğunu hatırlatacak.

  Ayrıcı Clinton Kosova ile ilgili İtalya'nın görüşünün bir müttefik olarak yetersiz olduğunu da anlatacak. ABD'yi rahatsız eden bir başka konu olan İtalya'nın İran ile diplomatik ve ticari ilişkileri de ele alınacak. Önümüzdeki aylarda İran lideri Muhammed Hatemi Roma'ya gidecek. Bu arada İtalya'nın İran ile arka arkaya ticari anlaşmalar yapması ve Dışişleri Bakanı Lamberto Dini'nin İran'ı Ortadoğu'da bir lider ülke olarak görmesi de ABD yönetimini huzursuz etmekte.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı