Dünya Haberleri

  D'Alema sallanıyor

  Hürriyet Haber
  21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koalisyon ortağı, İtalyan Cumhuriyeti Birliği'nin kurucusu eski Cumhurbaşkanı Cossiga istifa etti ve hükümetteki bakanlarını çekiyor. İtalya’da yaygın kanı sırada D’Alema hükümetinin olduğu.

  İtalya'da Massimo D'Alema başkanlığındaki 56'ncı koalisyon hükümeti krize girdi. Çetebaşı Abdullah Öcalan'a kucak açarak hukuk ve diplomaside sınıfta kalan İtalya'daki 11 ortaklı koalisyon hükümeti İtalyan Cumhuriyeti Birliği UDR'nin hükümetten çekilmek istemesi üzerine sallanmaya başladı.

  Bir önceki Başbakan Romano Prodi'nin Zeytin Ağacı Birliği'ni yeniden yapılandırarak AB Başkanlık seçimlerine katılmak istemesi koalisyonda büyük çatlak yarattı. Prodi'nin bu girişimi üzerine UDR'nin kurucusu, eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga da kendi partisinin liderliğinden istifa ederek hükümetteki 3 bakanını Carlo Scognamiglio, Gianguido Felloni ve Salvatore Cardinale'nin hükümetten ayrılmalarını istedi.

  Merkez Sol'u 3 yıl önce toplayan Zeytin Ağacı Birliği yaklaşık 2 yıl görevde kalmış, Yeni Komünist Partisi'nin dışarıdan desteğini çekmesinin ardından da iktidardan düşmüştü. İktidarı kaybeden Prodi Zeytin Ağacı Birliği'ni dağıtınca yerine D'Alema 11 ortaklı koalisyon hükümetini kurmuştu.

  Ancak AB Yürütme Kurulu Başkanlık seçimi için adı geçen Romano Prodi bu seçimlere katılmak için tekrar merkez Sol'u toplamaya çalışıyor. Yapılan görüşmelerde Prodi olumlu sinyaller aldı. Bunun üzerine hükümet adına adayların seçimlere girmesini isteyen eski Cumhurbaşkanı ve UDR Başkanı Cossiga ‘‘Birliğimiz önemini yitirmiştir’’ diyerek istifa etti ve 3 Bakanı'na hükümetten ayrılmaları çağrısı yaptı.

  3 Bakan istifa ederse D'Alema hükümeti için yolun sonu gelmiş olacak. D'Alema'nın başbakanlığını sürdürebilmesi için Yeni Komünist Partisi'nin hükümete girmesi gerekiyor, aksi takdirde 56'ncı hükümet azınlığa düşecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı