Gündem Haberleri

GÜNDEM

  D'Alema Clinton'a hesap verecek

  Hürriyet Haber
  30 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ocak 1999 - 00:01

  İtalya Başbakanı Massimo D'Alema, resmi bir ziyarette bulunmak için 5 Mart'ta Washington'a gidiyor. ABD Başkanı Bill Clinton ile görüşecek olan D'Alema'nın, Apo'nun İtalya'ya getirilip, konuk edilmesinin hesabını vereceği belirtiliyor.

  Terörizm konusunda çok duyarlı olan ABD'nin, Apo hakkındaki kararlı tutumu sonucu Batı'da yalnız kalan İtalya Başbakanı ile ayrıca, İran ile ilişkiler, Kosova sorunu, NATO ve Avrupa'nın ortak savunmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulacak.

  ABD'nin tüm uyarılarına rağmen, İtalyan Hükümeti'nin bebek katili Apo'ya ‘siyasi lider’ muamelesi yapması, Clinton-D'Alema görüşmesinin ana gündem maddesini oluşturacak.

  İtalya'daki iki başlı koalisyonun bazı siyasi görüşlerinden rahatsız olduğu bilinen Washington, Irak'a önelik düzenlediği hava operasyonunu Roma'ya önceden haber vermemişti. ABD'nin Ortadoğu politikasını onaylamadığını hissettiren Başbakan D'alema'ya, Beyaz Saray'da gerekli uyarıların yapılacağı haber veriliyor.

  İtalyan basını, D'Alema'nın Washington ziyaretini, ‘‘Apo sorunu, ABD-İtalya ilişkilerini zayıflatabilir. Bu konuda Başkan Clinton çok duyarlı ve kararlı. Bu yüzden hükümet, Apo'yu, İtalya'yı terk etmesiyle birlikte gündemden düşürmek için çabalıyor’’ yorumuyla yansıttı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı