Gündem Haberleri

  Dalan'ın 'tutuklamazsanız gelirim' talebi reddedildi

  Selahattin GÜNDAY / İstanbul (DHA)
  17.02.2011 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan’ın, ‘Tutuklamayacağınıza güvence verin, Türkiye’ye geleyim’ talebi reddedildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliği ile aldığı kararda “Takdir yetkimizi kullanarak reddine karar veriyoruz" dedi.

  İstek Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, 21 Ocak 2011 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak müvekkillerinin yokluğunda tutuklama kararı çıkarıldığını hatırlatmıştı. ''Bedrettin Dalan yargılanmaktan asla kaçmamaktadır, yargısız infazdan kaçmaktadır'' ifadelerinin kullanıldığı dilekçede, CMK’nın 246. maddesinin 1. fıkrası kapsamında tutuklanmayacağı konusunda yasada belirtilen güvence belgesi verilmesi halinde Dalan’ın ülkeye gelerek ifade vereceği ve yargılamanın her aşamasında yer alacağı belirtilmişti.

   

  TAKDİR YETKİMİZİ KULLANARAK OY BİRLİĞİ REDDEDİYORUZ

   

  Dalan’ın bu talebine ilişkin karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bu talebi içeren yasa maddesinin uygulanmasına karar verme yetkisinin mahkemenin takdirinde olduğunu hatırlattı. Mahkeme heyetinin oy birliği ile aldığı kararda “Takdir yetkimizi kullanarak reddine karar veriyoruz" denildi.

   

  “BİR KEZ DAHA TALEPTE BULUNACAĞIZ”

  Mahkemenin istemi reddetmesi üzerine bir açıklama yapan Bedrettin Dalan'ın avukatı Celal Ülgen, dilekçelerinde sözü edilen maddenin uygulanmasının tamamen mahkemenin takdirine bağlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

  “Durum böyleyken mahkemenin tutuklama gerekçesi yazar gibi talebin reddini, suçun mahiyetine ve mevcut delil durumuna bağlaması doğru değildir. Ayrıca yurt dışında kaçak durumda olması da bu istemin reddinde önemli gerekçe olmuştur. Oysa CMK 248/7. maddenin yollaması ile 246. maddenin kaçaklar için de uygulanacağı gayet açık olarak düzenlenmiştir. Bu konuda sizlerle paylaştığım bilgileri yineleyerek, yakında bir kez daha talepte bulunacağız.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı