Gündem Haberleri

  Dalan'ın avukatları dilekçe verdi: Tutuklamayın, gelip ifade versin

  İSTANBUL (DHA)
  21.01.2011 - 10:47 | Son Güncelleme:

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne 11 sayfalık bir dilekçe sunan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın hakkında kırmızı bülten çıkarılan firari sanığı Bedrettin Dalan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, müvekkillerinin yokluğunda tutuklama kararı çıkarıldığını belirtti.

  Soruşturma savcılarının elinde hiçbir somut ve elle tutulan kanıt bulunmadığı halde Dalan’ın suçlu gibi gösterildiği ve “kaçak" olduğunun vurgulandığı ifade edilen dilekçede, “Ülkemizde yanlış uygulanagelen usul hükümleri, taraflı yargı sistemi, hukukun üstünlüğü ilkesi ihlalleri müvekkilimizin yurt içine dönüşünü olanaksız hale getirmiştir" denildi.

   

  DALAN YARGISIZ İNFAZDAN KAÇMAKTADIR

   

  “Bedrettin Dalan yargılanmaktan asla kaçmamaktadır, yargısız infazdan kaçmaktadır" ifadelerinin kullanıldığı dilekçede, “Müvekkilimiz işlevine uygun kullanılmayan tutuklama tedbirinin kendine karşı uygulanmaması durumunda maddi gerçeğin ortaya çıkması için Türkiye’ye gelerek yargılanmasına olanak sağlayacaktır. Bu yargılama sonucu ceza tayin edilecekse bunu da onurla çekmeye razıdır. Ancak bilinmelidir ki müvekkilimizin herhangi bir suçu yoktur ve yurt dışında bulunması suçlu olmasından değil tutukluluk müessesesinin yanlış uygulanmasından kaynaklanmaktadır" denildi.

   

  GÜVENCE VERİN GELİP İFADE VERSİN

   

  Dilekçede CMK’nın 246. maddesinin 1. fıkrası kapsamında tutuklanmayacağı konusunda yasada belirtilen güvence belgesi verilmesi halinde Dalan’ın ülkeye gelerek ifade vereceği ve yargılamanın her aşamasında yer alacağı belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı