Dakikada 8 bin bilgisayara ‘aşk virüsü’ bulaşıyor

Hürriyet Haber
06 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2000 - 00:01

ELEKTRONİK posta ile yayılan Aşk Virüsü, dakikada 8 bin bilgisayara bulaşarak hızla ilerliyor. Pazartesi gününe kadar dünyadaki tüm bilgisayarların yarısını etkileyecek olan virüs, ‘‘dünyanın en tehlikeli ve hızlı yayılan virüsü’’ ünvanını kazandı.

FİLİPİNLER'den yayıldığı tahmin edilen Aşk Virüsü, dünyanın en hızlı yayılan virüsü ünvanını kazandı. Daha önce Melissa adlı virüsün sahip olduğu bu ünvanı, bir günde dünyadaki bilgisayar sistemlerinin yüzde 20'sini etkisi altına alan Aşk Virüsü, dakikada 8 bin, saatte ise 480 bin bilgisayara ulaşıyor. Uzmanlar, yeni virüsün pazartesi gününe kadar dünyadaki bilgisayarların yarısına bulaşacağı tahmininde bulunuyorlar.

‘‘I Love You’’ mesajlı elektronik posta ile yayılan virüs, bir günde yaklaşık 12 milyon bilgisayarda hasara neden oldu. ABD'nin önde gelen bilgisayar güvenliği kuruluşlarından ICSA.net, Aşk Virüsü'nün bilgisayar tarihinin en hızlı yayılan, en tehlikeli ve en pahalı virüsü olduğunu ilan etti.

Bulaştığı bilgisayarda bulunan elektronik posta adreslerinin tamamına kendini gönderen virüs, bu özelliği nedeniyle geometrik olarak artan bir hızla ilerliyor.

Filipinler, Tavyan ve Hong Kong'tan sonra Avrupa ve ABD'ye yayılan virüs Beyaz Saray'dan Pentagon'a kadar milyonlarca bilgisayarı etkiledi. FBI olayla ilgili soruşturma başlattı. En az 1 milyar dolarlık zarara yol açtığı hesaplanan virüsün, Filipinli bir öğrenci tarafından yazıldığı tahmin ediliyor.

ÖNCE ÖRÜMCEKTİ

ABD'deki Bilgisayar Güvenliği Firması ICSA.net tarafından yapılan açıklamaya göre, bilgisayar sistemlerini çökerten ve e-mail servislerinin kapanmasına yol açan Aşk Virüsü, ilk olarak Filipinler'den ‘‘spyder' (örümcek) adı altında gönderildi.

Uzmanlar, bu elektronik postayı analiz ederken, ‘okula gitmekten nefret ediyorum' cümlesiyle karşılaşınca, Filipinler'den gönderilen mesajın bir öğrenciye ait olabileceğini tahmin etti. Virüsün yayılmaya başladığı iki elektronik posta adresleri, ‘spyder@super.net.ph' ve ‘mailme@super.net.ph'. Ancak Filipinli bilgisayar uzmanları, Manila mahreçli olsa da bu adreslerin paravan olarak kullanılmış olabileceğini iddia ediyorlar.

İNTERNET KAPANDI

Tayvan ve Hong Kong'daki şirketleri etkiledikten sonra, Avrupa ve ABD'ye yayılan virüs, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve İngiliz parlamentosu bilgisayarlarını da etkiledi. Bilgisayar sisteminde virüs belirleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, internet sistemini kapattı ve büyükelçiliklerine uyarı geçti. Virüsün, Yeni Zelanda'daki iki bakanlığa ve Avustralya'da da 18 binden fazla bilgisayara yıldığı bildirildi.

Yeni Zelanda Haberleşme Bakanı Trevor Mallard, şimdiye kadar karşılaştıkları en ciddi virüs olarak tanımladığı ‘I Love You'nun, Eğitim ve Balıkçılık Bakanlıklarını etkilediğini, ancak ortaya çıkan hasarla ilgili konuşmak için henüz erken olduğunu kaydetti.

Anti-virüs yazılımı üreticisi olan Trend Micro firmasından yapılanaçıklamada, virüsün verdiği zararın şu ana dek, bu çeşit bir virüs tarafından verilenlerin en fazlası olduğu belirtildi.

YENİ VİRÜSLERE DİKKAT

Virüs yüzünden Kuzey Amerika'daki kurum ve kuruluşların uğradığı zararın, ilk belirlemelere göre, 100 milyon doların üstünde olduğu bildiriliyor. Bu miktarın Pazartesi gününe kadar 1 milyar doları bulmasından korkuluyor.

Aşk Virüsü ne yapıyor?

AŞK Virüsü, konu başlığında ‘‘I love you’’ ifadesi bulunan elektronik postanın açılmasıyla bilgisayara bulaştıktan sonra hafızadaki bütün elektronik posta adreslerine de otomatikman gönderiliyor. Böylece salgın da yayılıyor. Virüs bu işlemin ardından internetten ardı ardına uzun programları yükleyerek bilgisayar sistemini kilitliyor ve çalışamaz hale getiriyor.

Virüs, bilgisayarınızdaki müzik, grafik ve diğer dosyaları bozabiliyor ya da gizlenebiliyor. Virüsün ayrıca, internet kullanıcısının şifresini Filipinler'de olduğu sanılan bir e-posta hesabına gönderebildiği düşünülüyor.

Virüsün yeni versiyonları

Turkcell de ‘aşık' oldu

AMERİKAN Ulusal Altyapıyı Koruma Merkezi, virüsün yeni versiyonlarının belirlendiğini ve bunlara karşı da dikkatli olmak gerektiğini belirtti. Bu virüslerin konu satırında da ‘joke' ve ‘susitikim shi vakara kavos puadukui' ifadesi yer alıyor.

AŞK Virüsü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkisini gösterdi. Çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme, önceki gün Aşk Virüsü nedeniyle çalışamaz hale geldi. Virüsün etkilediği şirketler arasında Turkcell de bulunuyor. Turkcell, önceki gün bilgisayar sistemlerine bulaşan virüs nedeniyle pek çok hizmeti veremez hale geldi. Turkcell yetkilileri, dün sabah saatlerinde virüsü temizlediklerini ve sistemlerinin normal çalışmaya döndüğünü belirttiler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı