Gündem Haberleri

  Dakika dakika ölüme giden yol

  DHA
  11.12.2009 - 16:11 | Son Güncelleme:

  Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'ndeki kömür ocağında dün gece grizu fgaciası saat saat şöyle gelişti:  * 16.00: Bükköy Madencilik ve Turizm A.Ş.'de üç vardiye çalışan işçilerden 16.00- 24.00 vardiyasındaki 32 işçi ocağa indi.
  * 16.15: İşçilerden 19'u kömür ocağının 285 metresinde, 13'ü de 220 metrede bir önceki vardiyadaki işçilerdeng örevi devraldı.
  * 19.30: Ocağın 285 metresinde grizu patlaması meydana geldi. Tahkimat çöktü, ocak bir anda alev topuna döndü, 19 işçi göçük altında kaldı.
  * 19.45: Ocağın 220 metresinde bulunan ve patlamadan etkilenen 13 işçi, kendi imkanlarıyla ocaktan çıkmayı başardı. Gazdan etkilenen işçciler hastaneye sevk edildi.
  * 20.45: Maden ocağında grizu patlaması olduğu haberi her tarafta duyuldu. Sağlık Müdürlüğü Muskafakemalpaşa, yakınında bulunan Karacabey İlçesi ve Bursa’daki tüm hastaneleri gelecek yaralılara müdahale için hazır duruma getirdi.
  * 21.20: Bursa Valaliği öncelikle Sivil Savunma, AKUT, Büyükşehir İtfaiye ekiplerini olay yerine yönlendirdi.
  * 21.30: Balıkesir’in Dursunbey İlçesi’nden, Kütahya Tunçbilek’ten, Manisa Soma’dan arama kurtarmada uzman ekipler Mustafakemalpaşa’ya hareket etti.
  * 22.00: Ankara’da yanında Bursa Valisi Şahabettin Harput bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Zonguldak Valisi Erdal Ata’yı arayıp göçüklerde en deneyimli olan ekibini hazırlamasını istedi.
  * Zonguldak'tan uzman ekibi getirecek helikopter, hava muhalefeti nedeniyle Ankara'dan hareket edemedi.
  * 22.50: Kömür ocağındaki grizu patlaması haberini alan işçilerin yakınları akın akın ocağa gelmeye başladı. Ağıtlar yükselirken, kurtulan 13 işçinin yakınları buruk sevinç yaşadı.
  * 23.00: Önce Dursunbay'dang elen kurtarma ekibi ocağa indi. Bunu daha sonrag elen ekipler izledi. Kısa süre sonra kurtarma ekibinden Ahmet Karabacak ve Muhsin Arıçiçek asansörde gaz sızmasından zehirlendi. Zehirlenenler ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.
  * 00.35: Göçükteki çalışmalar, yoğun gazı tahliye edilebilmesi için tdurduruldu ve ocağa hava verildi.
  * 01.00 Zonguldak’taki arama kurtarma ekibi karayolu ile Bursa’ya hareket etti.
  * 01.35: Maden ocağında gaz tahlmiyesinin ardından8 kurtarma ekibi yeniden ocağa girdi. Bu sırada CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer ve İl Başkanı Gürhan Aydoğan olay yetkililerden bilgi alarak, 19 kişinin öldüğünü açıkladı.
  * 01.50: Kurtarma ekipleri olası göçük ve patlamaya karşı temkinli olarak çalışmalarını sürdürürken jandarma yaşanan kalabalığı önlemek için olay yerine bariyer çekti.
  * 01.55: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bursa Valisi Şahabettin Harput ile birlikte Ankara’dan özel uçaklala Bursa’ya hareket etti.
  * 03.00: Bakan Ömer Dinçer olay yerine gelip incelemelerde bulundu. Burada açıklama yapan Bakan Dinçer, 19 kişinin göçük altında kaldığını resmen duyurdu.
  * 05.00. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer 6 madencinin cesedine ulaşıldığını açıkladı.
  * 05.30: Ölen maden işçilerinden İzzet Kuşoğlu ve Ali Kazan’ın cesedi ocaktan çıkarıldı.
  * 08.00: Zonguldak'daki Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndang elen uzman ekip ocağa inip grizu patlaması olan noktaya ulaştı.
  * 09.15: Bakan Ömer Dinçer 19 madencinin öldüğünü “Hakkın rahmetine yürüdüler” diye açıkladı.
  * 09.45: Maden ocağında ölen madencilerin yakınları gözyaşı dökerken, Bakan Dinçer tahkimatın tamamen çöktüğünü, olayda ihmal olup olmadığının bilirkişi raporu sonucu ortaya çıkacağını söyledi.
  * 11.30: Maden ocağında biriken gazın tameamen temizlenmeminin ardından 100 kişilik kurtarma ekibi 5’li gruplar halinde ve 30-45 dakika arasında ocağa girerek ölen madencilerin cesetlerine ulaşmaya çalıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı