Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dakika dakika dünyayı ayağa kaldıran saldırı

  hurriyet.com/DIŞ HABERLER
  31 Mayıs 2010 - 11:43Son Güncelleme : 31 Mayıs 2010 - 22:46

  İsrail, Gazze'ye yardım malzemeleri götüren gemi konvoyuna saldırdı. İsrail Başbakan sözcüsü Gendelman ölü sayısını 9 olarak açıklarken, İsrail televizyonları ise ölü sayısını 19 olarak verdi. El Cezire televizyonu da ölenlerden 6'sının Türk olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu New York'a giderek BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağıracak. Türkiye İsrail büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u geri çağırıyor. İşte dakika dakika İsrail operasyonu:

   

  İSRAİL KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE BÜYÜK ÖFKE / WEB TV,

  İŞTE O SICAK SAATLERİN TAMAMI / WEB TV 

  SALDIRI ANINDAN İLK KARELER           
                 
  İŞTE SALDIRI ANI / WEB TV 

  SALDIRIDAN ÖNCE GEMİNİN İÇİNDEN FOTOĞRAFLAR

  04:30: İsrail komandoları Gazze'ye yardım malzemeleri taşıyan gemi konvoyuna müdahale etti.    

  05:57 : Türk yardım kuruluşu İnsanı Yardım Vakfı (İHH) İsrail'in müdahalesi sırasında 2 kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını açıkladı.

  06:30 : Olayın duyulmasının ardından Ankara’da Atatürk Bulvarı üzerindeki İsrail Büyükelçiliği ile İstanbul Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto gösterileri başladı. Gösterilere yüzlerce kişinin katıldığı bildirildi.

  07:30 : Gazze'deki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı.

  07:51 : İsrail'de özel bir televizyon kanalı, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında en az 10 kişinin öldüğünü duyurdu.

  08:14 : İsrail televizyonu Kanal 10, İsrail komandolarının Gazze'ye yardım götüren başta Mavi Marmara olmak üzere 6 gemilik filoya yaptığı operasyonun ardından, 16 kişinin öldüğünü açıkladı.

  08:25 : İsrail radyosu, askeri sansürün, İsrail'deki  hastanelere nakledilen ölü ve yaralılarla ilgili her türlü bilginin yayınına yasak koyduğunu bildirdi.

  08:30 : Dışişleri Bakanlığı, olayla ilgili sert bir açıklama yaparak, saldırıyı en ağır şekilde protesto etti. Dışişleri, İsrail'in saldırının sonuçlarına katlanacağını söyledi.

  09:00 : Saldırı müdahale etmesi üzerine, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

  09:10 : Başbakan Vekili Bülent Arınç başkanlığında, İsrail'in yardım gemilerine müdahalesi ve İskenderun'daki askeri birliğe saldırının değerlendirildiği bir kriz masası kuruldu.

  09:15 : İHH yetkilisi Reşat Başer, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, saat 08.00'den sonra yardım gemileri ile bağlantılarının kesildiğini ve gemilerin Hayfa Limanı'na götürüldüğü yönünde kendilerine bir takım kesin olmayan bilgilerin ulaştığını belirtti.

  09:20 : İsrail'den ilk tepki. Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin  Ben Eliezer, İsrail donanmasının Gazze'ye yardım taşıyan filoya saldırısının  ardından, meydana gelen ölümlere üzüldüğünü söyledi. Ben Eliezer, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Görüntüler kesinlikle  hiç hoş değil. Ben ancak ölümlere üzüldüğümü söyleyebilirim" dedi.

  09:25 : Gazze'deki Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Tüm Araplar ve Müslümanlara  dünyanın her yerindeki siyonist büyükelçiliklerin önünde başkaldırı çağrısında  bulunuyoruz" dedi.

  09:26: Hamas, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Araplara ve Müslümanlara, İsrail  büyükelçiliklerinin önünde "başkaldırı" çağrısında bulundu.

  10:04: İran, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını "vahşice ve insanlık dışı" olarak nitelendirdi.

  10:30: İsrail ordusu, Gazze'ye yardım gemilerine düzenlenen askeri operasyon sırasında 10'dan fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

  10:47: Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını "katliam" olarak niteledi  ve Filistin'de üç günlük yas ilan etti.

  10:48: Avrupa Birliği (AB), Filistinlilere yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili İsrail makamlarının eksiksiz  soruşturma açmasını istedi.

  10:53: İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren filoya saldırısından sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le telefon görüşmesi yaptı.

  10:53: Gazze gemileri”ne düzenlenen kanlı baskın üzerine Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, Bakanlıktan ayrıldı. Levy'den olayda yaralananların Türkiye'ye getirilmesi talep edildi.

  10:55: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Mısır temaslarını yarıda keserek Türkiye'ye döneceği açıklandı.

  10:58: İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda kriz masası oluşturuldu.

  11:08: Arap Birliği, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından, alınacak önlemlerle ilgili karar vermek için yarın olağanüstü toplanacağını açıkladı.

  11:09: İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısından sonra Yunanistan, İsrail ile yapmakta olduğu hava tatbikatını  sonlandırdı. 25 Mayıs'ta başlayan tatbikatın 3 Haziran'da sona ermesi öngörülüyordu.

  11:10: İran, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı karşısında İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), BM Güvenlik  Konseyi ve uluslararası toplumu göreve çağırdı.

  11:11: Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz  Çelikkol, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossie Gal ile görüşecek.  Büyükelçi Çelikkol ile Gal arasındaki görüşmenin öğle saatlerinde Kudüs'te olması bekleniyor.

  11:25: İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını sert dille kınadı.

  11:45: Yardım filosunun lider gemisi Türk Mavi Marmara'nın Aşdod limanına çekilmesi bekleniyor.

  11:56: Yardım konvoyundaki gazeteciler Hayfa Limanı'ndaki pasaport işlemleri sonrası sınırdışı edilecek.

  11:58: Durumu ağır olan 4 Türk yaralı Kudüs'te Hadassa Hastanesi'ne kaldırıldı.

  12:05: Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından "şoke" olduğunu bildirdi.

  12:35: El Cezire: Yardım konvoyuna müdahale sonrası 6'sı Türk 19 kişi öldü.

  12:58:Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'daki temaslarını iptal etti. Davutoğlu'nun yarın ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la İran'ın uranyum takas anlaşmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunması bekleniyordu. New York'a gidecek olan Davutoğlun BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağıracak.

  13:00: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Samimi temennim, İsrail siyaseti ve Devletindeki sağduyu sahibi kesimlerin bu gidişata dur demeleridir... Tüm vatandaşlarımızın sergileyebilecekleri en iyi dayanışma yöntemi itidal ve sağduyu içinde hareket etmektir" dedi

  13:10: Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisi Oğuz Çelikol'u geri çekeceğini açıkladı.

  13:18: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Amerika gezisinde olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye döneceğini açıkladı.

  13:23: İsrail, vatandaşlarından Türkiye'ye gitmemelerini istedi. Başbakanlığın ilgili biriminden yapılan açıklamada, İsrail vatandaşlarına “Türkiye'ye gitmekten kaçınmaları”  çağrısı yapıldı. Halen Türkiye'de olan İsrail vatandaşlarına ise "kalabalık yerlere gitmemeleri" istendi.

  13:58: BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail komandolarının Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasından dolayı "şoke  olduğunu" söyledi.

  14:00: İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze'ye yardım taşıyan gemilere yaptıkları saldırıyla ilgili, yardımın organizatörlerini suçladı. Barak yardım filosunu "siyasi bir provokasyon" olarak nitelendirdi.

  14:16: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail komandolarının Gazze Şeridi'ne yardım taşıyan uluslararası filoya kanlı baskınına rağmen Kanada ve ABD'yi kapsayan gezisini sürdürmeye karar verdi. İsrail radyosu, Başbakan Netanyahu'nun Kanada ziyaretini yarıda keserek, İsrail'e döneceğini belirtmişti.

  14:30: Davutoğlu, ABD'ye giderken yakıt ikmali için bulunduğu adada TRT’ye yaptığı açıklamada, Latin Amerika gezisini yarıda kesen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye dönmekte olduğunu, kendisinin de New York'a hareket etmek üzere olduğunu söyleyen Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdıklarını belirtti.

  14:47: İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine yaptığı baskının ardından ABD'den gelen ilk tepkide ölenler için derin üzüntü duyulduğu belirtildi. Beyaz Saray Sözcüsü William Burton, “ABD, olayda hayatını kaybedenler ve yaralananlar için derin üzüntü duymakta ve bu trajediye neden olan koşulları anlamak için çalışmalar yürütmektedir” dedi.

  15:03: Türk Dışişleri'nin çok sayıda büyükelçiyi Bakanlık'ta bilgilendirdiği bildirildi.

  15:35: İsrail Başbakanı Benjamin Natenyahu operasyonun arkasında olduğunu açıkladı.

  15:37: Filistin büyükelçisi, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın önümüzdeki günlerde Türkiye'ye geleceğini söyledi.

  15:45 Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, İsrail tarafından Gazze'ye yardım götüren gemilere "aşırı güç kullanılmasını"  kınadı.

  15.50: Dışişleri Bakanlığı gemide yakınları olanların bilgi alması için kriz masası kurdu. Açıklamada, "konvoyda yakınları bulunan vatandaşlarımızın, gelişmeler hakkında sözkonusu telefon numaraları üzerinden bilgi almaları mümkün olacaktır" denildi. Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası: (0) 312 292 11 66, (0) 312 292 24 72, (0)   312 292 24 73

  15:55: Lübnan'daki Hizbullah örgütü, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasını "uluslararası cezayı hak eden  terörist bir eylem" sözleriyle değerlendirdi.

  16:00: İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin, Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlenen saldırının, "İsrail'in Gazze'yi yasa  dışı biçimde ablukaya almasının sonucu olduğunu" söyledi.

  16:05 Rusya uluslararası hukuku çiğneyerek Gazze'ye yardım malzemeleri taşıyan gemilere kanlı baskın düzenleyen İsrail'i kınadı.

  16:10: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yerel saatle bugün öğleden sonra toplanıyor.

  16:20: Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, İsrail'in Gazze'ye uluslararası yardım filosuna saldırısından şoke olduğunu belirterek, olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

  16:45: Şili'de bulunan Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakan Angela Merkel ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan'ın Türkiye'ye hareket etmeden önce İsrail operasyonuna ilişkin bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

  17:03: İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere ateş açarak sivilleri öldürmelerine sert tepki gösterdi.

  17: 29: İsrail operasyon yapılan gemiler arasında sadece Mavi Marmara isimli Türk gemisinde direnişle karşılaşıldığını, diğerlerindeki arama işlemlerinin olaysız şekilde yapıldığını açıkladı.

  17:31: Saldırının ardından, Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı'na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildi. İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail'den ayrıldı. Filoda yer alan gemiler arasında bulunan "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk'ün, işlemleri tamamlandıktan sonra Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi.

  17:45: Akıbeti bilinmeyen Mavi Marmara gemisi Aşdod'a yanaştırıldı.

  18:00: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan filoya yaptığı saldırıyla ilgili Şili Havaalanı'nda yaptığı açıklamalarda ''Bu saldırı bir devlet terörüdür'' dedi ve ekledi: İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

  18:08: Çin, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Caoşü, "Ciddi  kayıplara yol açmış olan bu saldırıdan şoke olduk" dedi.

  18:46: İsrail polisi, Gazze'ye yardım taşıyan gemide bulunan yardım gönüllülerinden 16'sının cezaevine gönderildiğini bildirdi.

  18:55: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi sonrasında NATO salı günü olağanüstü toplanma kararı aldı. Sözcü James Appathurai, İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine kanlı baskını sonrasında NATO'nun olağanüstü toplanacağını söyledi.

  19:00: Olay üzerine harekete geçen Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği yetkilileri, üç ayrı şehirdeki hastanelere kaldırılan 15 Türk'ü ziyaret ettiklerini açıkladı.

  19:10: İsrail Başbakanlık sözcüsü ve ordusu yaptıkları açıklamalarda, ölü sayısının 9 olduğunu bildirdi. İsrailli yetkililer, daha önceki açıklamalarında Mavi Marmara'ya düzenlenen operasyonda en az 10 kişinin öldüğünü söylemişlerdi.

  19:26: ABD Başkanı Barack Obama'nın Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve baskınla ilgili tüm gerçeklerin mümkün olan en kısa süre içerisinde ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Obama görüşmede ayrıca, meydana gelen can kayıplarından dolayı duyduğu derin üzüntüyü ve yaralılardan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

  20:20: İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasının ardından Türkiye'nin acil toplantıya çağırdığı BM Güvenlik Konseyi'nin kapalı danışma toplantısı başladı.

  21:02:  İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik, 6 yardım gemisinin İsrail'in Aşdod Limanı'na çekildiğini bildirdi. Çelik, vakıf merkezinde yaptığı açıklamada, Defne-1 yük gemisinden İHH görevlisi Dilaver Kutlay'ın kendilerini arayarak durumlarına ilişkin çok kısa bilgi verdiğini belirtti.Kutlay'ın, gemide 5 kişi olduklarını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardığını belirten Çelik, geminin kontrol amacıyla Aşdod Limanı'na çekildiğini, ancak şu ana kadar yüklere dokunulmadığı bilgisini aldıklarını aktardı.

  21:15: İsrail'in kanlı operasyonunun ardından BM Güvenlik Konseyi'nin acil olarak gerçekleştirdiği oturumda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Canlı yayında barbarlık gösterisi izledik" dedi. İsrail'in elini kana buladığını söyleyen Davutoğlu, bu operasyonun hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini ifade etti.

  21:37: İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısını görüşmek için Brüksel'de olağanüstü toplanan AB büyükelçileri, şiddet kullanımını kınadılar. Büyükelçilerin üzerinde uzlaştığı AB açıklamasında, "Gazze'ye giden filoya uluslararası sularda düzenlenen İsrail askeri operasyonunda can  kayıplarından derin endişe duyulduğu" belirtilerek, "derhal, tam ve tarafsız" bir soruşturma açılması talep edildi.

  22:13: İsrail  saldırısına maruz kalan "Mavi Marmara" gemisindeki insan hakları savunucuları arasında, 88 yaşındaki Katolik Piskopos Hilarion Capucci'nin de bulunduğu belirtildi.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı