« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dakar Rallisi'ne sorunsuz başladık

Dünyanın zorlu yarışı Dakar’ın ilk etabını Türk sporcular sorunsuz tamamladı. İlk gün 161 yarışçı start alırken, Şakir Şenkalaycı Genel Klasmanda 100. sırada yer aldı.

CHA
SON GÜNCELLEME

37. Dakar Rallisi hızlı başladı. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten sabahın erken saatlerinde başlayan Dakar Rallisi, Villa Carlos Paz’da son buldu.

İlk etapta motosiklet sınıfında 161 yarışçı start alırken, Türk sporcular ilk gün fazla riske girmedi. Dakar Rallisi'nin ilk etabında sporcular 175 km.'si özel toplam 838 km. yol kat ettiler. 161 yarışçının start aldığı ilk etabı TMF Dakar Takımı’nın sporcularından Şakir Şenkalaycı 1:44:28 ile 100. sırada tamamlarken, takım arkadaşı Serkan Özdemir ise 1:48:55 ile 113. sırada günü bitirdi. Zorlu rallide 1 dakika ceza alan Koray Özkaplan 1:55:38’lik zamanıyla 130. ve Selçuk Bektaş’ta 1:57:28 ile 137. sırada kaldı.

Buenos Aires’in ovalarından yüksek hızla geçen rallinin ilk etabını Sam Sunderland (KTM) kazanırken, Paulo Gonçalves (HONDA) ikinci ve Marc Coma’da (KTM) üçüncü oldu.

ŞENKALAYCI: FAZLA RİSKE GİRMEDİM

TMF Dakar Takımı yarışçılarından Şakir Şenkalaycı, Buenos Aires etabında fazla riske girmediğini belirterek, "Etaba 156. sırada start aldım ve günü 100. sırada tamamladım. Hızlı bir etaptı ve ilk gün fazla risk almadım. Şuan için iyim ve herşey yolunda." diye konuştu.

Dakar Rallisinin ikinci etabında bugün Türk sporcuları uzun bir gün bekliyor. Şakir Şenkalaycı, Serkan Özdemir, Koray Özkaplan ve Selçuk Bektaş 518 km.'si özel etaptan oluşan Villa Carlos Paz-San Juan etabında sınav verecekler. Sert zemine sahip San Juan etabı; toz ve kum ile 625 km.'den oluşuyor. Taşlı toprakların yanı sıra yarışçılar, gün içerisinde 2.374 metre yükseklikten geçecekler.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler