DaimlerChrysler Türkiye'ye ağırlığını tam koydu

Hürriyet Haber
06 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mart 1999 - 00:01

Mercedes - Benz Türk A.Ş.'nin yüzde 14 hissedarı ve ana bayii olan Mengerler Ticaret, hisselerinin tamamını DaimlerChrysler'e satttı. Daimler Benz ve Chrysler'in birleşmesiyle doğan DaimlerChrysler, böylece Türkiye'deki şirketin hisselerinin üçte ikisine sahip oldu.

Otomotivin iki devi Daimler Benz ve Chrysler'in birleşmesiyle doğan DaimlerChrysler, Mengerler Ticaret'in Mercedes-Benz Türk A.Ş.'deki yüzde 14'lük hissesini satın alarak Türkiye'deki ağırlığını artırdı. DaimlerChrysler, böylece yüzde 66.91 hisseyle Mercedes-Benz Türk A.Ş.'nin üçte ikisine sahip oldu.

Türkiye pazarına oldukça önem verdiği belirtilen DaimlerChrysler'in, Mengerler Ticaret A.Ş.'deki hisseleri satın alması da geleceğe dönük yatırımların adımları olarak yorumlanıyor.

Şirketteki hisselerini satan Mengerler Ticaret, aynı zamandaMercedes Benz Türk'ün de ana bayii. Hem şirketin, hem de bayilerin yatırımlarını artırdığı dönem de Mengerler ortaklıktan ayrılarak, Mercedes-Benz Türk ana bayisi olarak tek bir koldan yoluna devam etmeyi tercih ettiği belirtildi. Satış teklifini önce ortaklarına götüren Mengerler, şirketin yüzde 14'lük hissesini DaimlerChrysler'e sattı.

YENİ HİSSE DAĞILIMI

Mercedes-Benz Türk A.Ş'de DaimlerChrysler artık yüzde 66.91 ile çoğunluk hisseye sahipken, diğer ortaklardan Oversas Lending Corporation yüzde 18.9, Koluman Holding A.Ş. yüzde 7.04, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı yüzde 5, Makina ve Kimya Endüstri Kurumu da yüzde 2.96 hisseye sahip.

32 yıllık bir kuruluş olan ve Türkiye'de kamyon, otobüs imal eden Mercedes-Benz Türk, son üç yıldır otomotiv ithalatçıları arasında ilk sırada yer alıyor.

Mercedes-Benz Türk A.Ş. uzun vadede iç pazardaki konumunu güçlendirmek ve dış pazarda daha da genişleyebilmeyi hedefliyor. Bu açıdan üretimde kaliteyi artırmak için üretim ve tesis yatırımlarına hız veren şirket, buna paralel olarak da bayilerinden satış ve satış sonrası hizmet organizasyonu, teşkilat ve hizmet gibi yatırımlarını artırmasını bekliyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı