Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Daha yolun başındayız

  Hürriyet Haber
  20 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2000 - 00:01

  Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Kazım ‘‘Hizbullah'a yönelik 10 adım atılacaksa daha üçüncü adımdayız’’ dedi. Abanos, şöyle devam etti:

  ‘‘Örgütten daha çok silah çıkar. Örgüt üst üste yediği darbeler sonucu savunmaya geçti. Hizbullah arşivinin büyük bir kısmı elimizde. Örgüt, birçok resmi kurum ve kuruluşun krokilerini çıkarmış, militanlar gazetede bir yerin krokisini görmüş, hemen onu bilgisayarına kaydetmiş. Örgütün arşivi içinde Çiğli Havaalanının krokisi var. Askere giden militanlar, askerliğini yaptığı birliğin nizamiyesinin, yatakhanesinin, cephaneliğinin planını çıkarıp örgüte vermiş. Nöbet çizelgelerini bile örgüte göndermiş. MİT'in Yenimahalle'deki binasının karşısında şu var, bu var diye bilgiler geçilmiş.’’

  Hizbullah'ın genellikle camilerden sempatizan topladığını da ifade eden Abanos, ‘‘Sempatizan kazanmak için cami çevresini kullanmışlar. Müslüman kesimi etkilemeye çalışmışlar. Eğitim vererek sempatizan kazanmışlar’’ dedi.

  Abanos, Hizbullah'ın elebaşı Hüseyin Velioğlu'nun ele geçirilmesinden sonra, örgütün danışma kurulu üyeleri Mehmet Sudan, Hacı İnan, Sulhittin Uruk, Enver Kılıçarslan gibi kişilerin firarda örgütü toparlamaya çalıştıklarını bildirdi. Abanos, ‘‘Hizbullah'ın Korucular üzerinde sistemli bir çalışması yok. Bir dönem ‘bir pislik öbür pisliği temizledi mantığı vardı', ancak bu münferit bir düşüncedir’’ dedi.

  Yiyecekler bile kontrol edildi

  Toplantının büyük bir gizlilik içinde yapıldığı Karayolları Sosyal Tesisleri çevresinde de sıkı güvenlik önlemleri alındı. Bu arada, toplantıya katılan yetkililere ikram edilen içecek ve yiyecekler, güvenlik güçlerince kontrolden geçirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı