Daha önce ithal ediliyordu

Hürriyet Haber
13 Ağustos 2009 - 12:50Son Güncelleme : 13 Ağustos 2009 - 12:50

Samsun'da 8 mühendis tarafından geliştirilen ve tamamen yerli malzeme kullanılarak yapılan otomotiv test makinelerinin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edildiği bildirildi.

Samsun'da motor yenileme atölyesi bulunan ve otomotiv test makinesi yapan ekibin başında bulunan Makine Mühendisi Hakan Kahvecioğlu, “Serpauto” adını verdikleri otomotiv test makinesini geliştirerek yurt dışına satışına başladıklarını söyledi.

Geliştirdikleri sistemin Ar-Ge çalışmalarının 5 yıl sürdüğünü ve sistemin yapımında, kendisiyle birlikte 1 uçak mühendisi, 4 elektronik mühendisi ve 2 bilgisayar mühendisinin görev aldığını belirten Kahvecioğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye'de üretilen yerli ve ilk otomotiv test makinesini yaptık. Bu makine bugüne kadar Türkiye'ye Almanya, Amerika ve İtalya'dan getiriliyordu. En küçük bir makine için yaklaşık 40 bin avro ödeniyor ve ülkemizin parası dışarı gidiyordu. Yaptığımız bu makine ile hem iç talebe cevap veriyoruz hem de İngiltere, Belçika, Fransa ve Hollanda gibi AB ülkelerine ihraç ediyoruz.”

Geliştirdikleri otomotiv test sistemini, önce İstanbul'da düzenlenen bir fuarda tanıttıklarını ve ardından da aldıkları sipariş üzerine çeşitli ülkelere
ihraç ettiklerini anlatan Kahvecioğlu, sistemin tamamen elektronik ve bilgisayar kontrollü olduğunu belirtti.

Kahvecioğlu, test makinesine konulan bir aracın bütün eksikliklerinin, arızalarının ve aksayan kısımlarının belirlendiğini ifade etti.

Serpauto için bütün patent, tescil ve kalite sistemi belgelerini aldıklarını da kaydeden Kahvecioğlu şunları söyledi:

“Sistemimiz yüzde yüz güvenli ve garantilidir. Makinemiz Avrupa'da üretilen otomotiv test makinelerinden çok daha üstün özelliklidir. Otomotiv test makineleri fren test, yanal kayma testleri, süspansiyon testleri, performans testlerini yapıyor. Otomotiv servislerinin çok sıklıkla kullandığı, özellikle araç muayene kriterlerinin de ülkemizde değişmesiyle çok rağbet gören makineleri artık ülkemizde üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Kahvecioğlu, Samsun'da kurdukları tesiste hem makinenin tanıtımını yaptıklarını hem de ikinci el araç alacak insanlara aldıkları aracın performansını görmeleri için ekspertiz hizmeti verdiklerini belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı