« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Daha önce görmemiştim'

Milli basketbolcu Serhat Çetin, ve Milli Takım koçu Bogdan Tanjevic Çek mağlubiyetinden sonra açıklamalarda bulundu.

DHA
SON GÜNCELLEME

2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde deplasmanda Çek Cumhuriyeti'ne 82-64 mağlup olan Milli Takımımız'ın tecrübeli oyuncuları, teknik ve idari yöneticileri, açıklamalarında böyle bir oyunun tekrarlanmayacağını belirttiler.

A Milli Erkek Takım Menajeri Harun Erdenay:

"Dün gece tam bir kabustu. Ne yaptıysak olmadı. Takım oyunu oynayamadık ve yeterince savaşmadık. Çok basit hatalar yaptık. Takım olarak ortaya koyduğumuz oyundan üzüntü duyuyoruz. Ama önümüze bakmalıyız. Avrupa Şampiyonası Elemeleri genç oyunculardan kurulu takımımızın gelişimi ve Türk Basketbolu için çok önemli. En az geçmiş senelerdeki milli takımlarımız kadar başarılı olma potansiyeline sahip genç bir jenerasyona sahibiz. Ama bu başarılar bir gecede kazanılmıyor. Her maçta tecrübe kazanıyor, hatalarımızdan ders çıkarıyoruz. Şimdi tamamen Belarus maçına odaklanmış durumdayız. Her büyük takımın yaptığı gibi önümüze bakmalıyız. Kalan dört maçımıza odaklanıp bunun tekrarlanmasına müsade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

A Milli Erkek Takım Başantrenörü Bogdan Tanjevic ise "A milli takım seviyesinde yeni bir jenerasyonun adaptasyon sürecinde iniş ve çıkışlar yaşanabiliyor. Ama yine de top kayıplarını ve reboundlardaki etkisizliğimizi ancak konsantrasyon eksikliği ile açıklayabiliyorum. Hücumda ve savunmada takım oyunundan uzaklaştık. Tüm bunlara, geçtiğimiz haftayı maç oynamadan geçirdikleri için Çekler'in daha diri olmaları da eklenince bu sonuç ortaya çıktı. Grubumuzda nispeten daha güçlü olan iki rakibimize deplasmanda kaybettik ama esas hedefimiz olan 2013 Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını kazanacağımızdan hiçbir şüphem yok. Bunu başaracak her türlü potansiyele sahibiz." dedi.

A Milli Erkek Takım Kaptanı Ender Arslan'ın açıklamaları...

"Kariyerimin en üzüntü verici mağlubiyetlerinden birini yaşadım. Tüm takım arkadaşlarım adına halkımızdan özür dilerim. Çok fazla top kaybı yaptık ve hücumda istediğimiz tempoyu bir türlü yakalayamadık. Hücumda iyi oynadığımız dönemlerde de kolay sayılara engel olamadık. Çek Takımı ise maçın başından itibaren çok istekli ve dirençliydi. Maça iyi başlasaydık bu dirençlerini kırabilir ve kolayca kazanabilirdik. Bu maç hepimiz için iyi bir ders oldu. Yüksek potansiyelli ve çok yetenekli oyunculardan kurulu bir takımız. Önümüzdeki dört maçı da kazanarak 2013 Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını elde edeceğiz."

Kerem Gönlüm'ün açıklamaları...

"Takım olarak bu sonuçtan dolayı çok üzgünüz. Gelecekte çok başarılı olacaklarına inandığım ve her biri farklı yeteneklere sahip genç oyunculardan kurulu bir takımız. Bizler ağabeyleri olarak onlara öncülük edeceğiz. Önümüzdeki dört maçı da kazanarak 2013 Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını kazanacağız."

Son olarak Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel:

"Performansımızdan dolayı hayal kırıklığına uğradım. Dünkü kötü oyunumuzun hiçbir açıklaması olamaz. Bu turnuva Milli Takımımız'ın geleceği için çok önemli.

Son 10 yılda Türk Basketbolu'nun uluslararası platformda en üst seviyede yer alması için çok çalıştık. Uluslararası başarı sağlayan oyunculardan kurulu ilk jenerasyonumuzu Hidayet, Mehmet Okur ve Kerem Tunçeri 'den oluşan çok güçlü bir jenerasyon takip etti. Şimdide ileriki yıllarda milli takımımızı sırtlayacak çok yetenekli oyuncuların oluşturduğu bir jenerasyonu geliştirmeye çalışıyoruz. Bu da zaman alan bir süreç. Oyuncularımıza kendilerini geliştirmeleri için süreklilik sağlayan ve yapıcı bir ortam yaratmalıyız. Yeri geldiğinde tabiî ki eleştireceğiz ama motive etmeli ve destek de olmalıyız.

Genç oyuncularımıza ne kadar güvendiğimizi göstermek ve onlara destek olmak için ben de takımımızın yanında bulunuyorum. Pazar günü oynayacağımız Belarus maçı çok önemli, orada da yanlarında olacağım." ifadelerini kullandı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler