« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Daha iyisini yapalım derken bozduk

“Transfer politikasında hata yaptığımızı kabul etmemiz lazım. Sonuç ortada. İşleyen bir çarkı, daha iyisini yapmak düşüncesiyle bozmuş olduğumuzu gördük. Bu durumun sorumluluğu da Bülent ve bende.”

RÖPORTAJ: Adil Demirçubuk
SON GÜNCELLEME

SİVASSPOR, geçtiğimiz iki yılın en çok ses getiren takımıydı. Mütevazı kadrosuyla Türkiye’nin en pahalı takımlarına kafa tuttu, her iki sezonda da şampiyonluğu kılpayı kaybetti. Ama o Sivasspor’un yerinde bu sezon yeller esmeye başladı. Bu sezonun geride kalan bölümünde hayal kırıklığı yaratan Yiğidolar’daki bu düşüşün sebebini, kulübün en yetkili ağzı olan Mecnun Odyakmaz’a sorduk. Odyakmaz hem özeleştiri yapıp, kendisinin ve eski teknik direktörleri Bülent Uygun’un hatalarını ortaya döktü, hem de gelecekten beklentilerini anlattı...

Ezberler bozulacaktı
*  Sivasspor geçen sezon şampiyon olsaydı Türkiye’de ne değişirdi?
Ezberler bozulmuş olacaktı ve Türk futbolu yepyeni ufuklara doğru yol alacaktı. Kısıtlı imkanlarla mücadele eden mütevazı bir Anadolu takımının şampiyon olması diğer Anadolu kulüplerini inanılmaz cesaretlendirecekti. Böylelikle ligimiz daha kaliteli hale gelecekti.

5 milyon Euro’dan olduk

*  Peki Sivasspor’da ne değişecekti?
Çok köklü değişiklikler olacaktı. Mesela 5 milyon Euro gibi bir para alacaktık. Ligde ikinci olup da Şampiyonlar Ligi’ne katılamayan takımın payına düşen 5 milyon Euro’yu biz alacaktık. Ve bu dönem şimdi hata olarak kabul ettiğim transferleri de yapmamış olacak ve bugün içinde bulunduğumuz pozisyonda da olmayacaktık. Bizim için çok kötü oldu bu şampiyonluğu kaçırmamız. Esasında Türk futbolu tarihi bir fırsat kaçırdı.

Önceki transferler %90 tutmuştu
*  ‘Hata olarak kabul ettiğim transferler’ diye bir söz söylediniz. Bunu biraz açar mısınız?
Transfer politikasında hata yaptığımızı kabul etmemiz lazım. Çünkü sonuç ortada... İşleyen bir çarkı, daha iyisini yapmak düşüncesiyle bozmuş olduğumuzu gördük.

*   Transfer politikasını Bülent Uygun’la birlikte mi belirliyordunuz, yoksa ‘rüştünü ispat etmiş bir hocamız var’ diyerek bu işi Uygun’a mı bırakmıştınız?

Sizin de dediğiniz gibi rüştünü ispat etmiş bir teknik direktörümüz vardı. Daha önce yapmış olduğu transferlerde yüzde 90 oranında başarı sağlamıştı. Hocamızın tavsiye ettiği futbolcuları bütçemize uygun olduğu taktirde transfer ediyorduk. Yani bu işin sorumluluğu Bülent Hoca’da ve bende.

Benim alnım açık

*   Her soruya cevap veren ender futbol adamlarından birisiniz...
Kafamızın arkasında başka bir hesap olmadığı için her şeyi de açık yüreklilikle paylaşmak lazım. Zaten gizli saklı herhangi bir işimiz de yok. Şeffaf olmanın, insanın önüne ileride engel çıkartmayacağını düşünüyorum. Aksine, sorulara kaçamak cevaplar vermek insanın ayağına daha çok dolaşır.

*   Bazı insanlar hep sizin Sedat Peker ile akrabalığınızı gündeme getiriyor, onun eniştesi olduğunuzu tekrarlayıp duruyor...
Ben eniştesi değilim. Bunu defalarca izah ettim; kardeşlerimiz evli.

*   Bu akrabalıktan yola çıkarak birtakım iddialarda bulunanlar var...
Bu iddialar hep oldu. Bunların doğru olup olmadığını insanlara gösterme fırsatını yakaladım ben; 6 senedir kamuoyunun önündeyim, her türlü yargıya da açığım. Ben bu şansı yakaladım, inşallah bir gün Sedat Bey de bu şansı yakalar. Ve insanlar her şeyin doğrusunu görürler. Ön yargılı değil de kendi gözleriyle görürler.

Fenerbahçe Kulübü’ne üyeliğimi dondurdum

· Fenerbahçe Kulübü üyeliğiniz devam ediyor mu?
Üyeliğim geçmişte kaldı. Sivasspor’a başkan olduktan sonra dondurdum. Bir gönülde iki sevgi olmuyor. Şu anda beni sadece Sivasspor ilgilendiriyor.

· Futbolcu olmak ister miydiniz?
Öyle yeteneklerim olsun isterdim ama futbolcu olmak istemezdim.

· Neden?
Çünkü gerçekten çok zor. Bir defa kaslarını sonuna kadar zorlamak zorundasın. Diğer taraftan antrenmanlar ve vücudunu fit tutmak için verdiğin mücadele... Ve binlerce futbolcunun içinden birkaç yüz tanesi iyi para kazanabiliyor.

·  Türkiye’de futbol ne kadar temiz?
Geçmişe göre daha temiz. Ama dikkat edilmesi gereken bir İddaa meselesi var. Bu konuya çok dikkatlice yoğunlaşmalıyız. Bir boşluk bırakmamak lazım. Eğer boşluk bırakılırsa art niyetli insanlar bunu suistimal edebilirler.

Bülent Uygun’un bizi küme düşürecek kadar kredisi var

*   Bülent Uygun kendisi mi istifa etti?
Bülent Hoca istifasını verdi,  yönetim de kabul etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi maçını uzatmalarda yediğimiz golle kaybettikten sonra bu konuda ısrarcı olmanın hem kulübe hem de kendisine zarar vereceği yönünde ikimizde de görüş oluştu. Aslında Bülent Hoca’nın bu takımı düşürmeye kadar varacak bir hakkı ve kredisi var. Ama tadında bırakmak lazım. Ben de tadında bıraktığımızı düşünüyorum.

*   Bazıları Bülent Uygun’un medyada çok fazla görünmesini eleştiriyor?
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır, Bülent Hocamızın da tarzı bu. Neticede Bülent Hoca artık bir marka oldu. Tarih onu kendi yaptıklarıyla yargılayacak. Biz kendisine inanıyorduk, hala da inanıyoruz. Ben ona uygun şartlar yaratılırsa gideceği herhangi bir kulüpte de başarılı olabileceğini tüm kalbimle inanıyorum.
Uygun, 3 büyüklerde de başarılı olur

*   Herhangi bir kulüp derken, buna 3 büyükler de dahil mi?
Hangi kulüp olursa olsun. Çünkü futbolu bilen, zeki bir teknik direktör. *   Milli takımda yapabilir mi?
Bülent Uygun gerçekten iyi bir hoca. Her yerde yapabilir. Ben zaten onun eninde sonunda milli takıma geleceğini düşünüyorum.

*  Geçen sezonki Denizli-Beşiktaş maçından sonra, “Eli her tarafa uzanan kulüpler böyle maçları kaybetmez” demişsiniz...
Bir maç üzerine söylenmiş bir söz değildi. Genel anlamda söylenmişti.

*   Biraz açabilir misiniz?
Bence fazla açmayalım, zaten söz kendini yeterince ifade ediyor.

*   Bülent Uygun’un yerine Muhsin Ertuğral’ı getirmeniz herkes için sürpriz oldu? Neden Ertuğral?
Sivasspor’u içinden bulunduğu durumdan çıkaracak çok değerli yerli hocalarımız var. Ama bir rutin sarmala girmek istemedim. Hep aynı isimler... Hem Türk olacak, hem de Avrupa mantalitesinde olacak başarılı bir hoca bulmalıyız derken, yıllardır bildiğim Muhsin Ertuğral zaten beynimin bir köşesinde duruyordu yıllardır. Ertuğral hem Sivasspor’u içinde bulunduğu durumdan kurtaracaktır, hem de gelecek yıl şampiyonluğa oynayacak takımın altyapısını kuracaktır.
Enke’yi duyunca Balili’yi hatırladım

*  Enke’nin intihar etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Üzücü bir şey. Bizim Balili’nin de bu çöküşe hizmet ettiğini düşünmedim değil. Biliyorsunuz, Fenerbahçe’ye karşı muhteşem oynayarak muhteşem goller atmış ve o Enke’nin Fenerbahçe’deki ilk ve son maçı olmuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler