Gündem Haberleri

  Daha fazla süt için klasik müzik

  A.A
  01.10.2008 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Nevşehir'de, Doğru Tarım Damızlık Düve ve Süt Hayvanı Yetiştiriciliği Şirketi Süt Sağım Sistemi Sorumlusu Rıdvan Ural, “Süt sağım odasını hoparlörlerle donattık. İneklere klasik müzik dinletiyoruz. Şimdi inekler daha fazla süt vermeye başladı” dedi.

  Klasik müzik dinleyen ineklerin, dinlemeyenlere göre daha fazla süt verdiği öne sürüldü. Nevşehir'in merkeze bağlı Kaymaklı beldesinde faaliyet gösteren şirkette, modern süt sağım sistemi odalarına, ineklerden daha fazla verim alabilmek için ses sistemleri yerleştirildi.

  Ses sistemleri aracılığı ile ineklere sağım sırasında klasik müzik dinletilmeye başlandığını, belirten Ural, bu şekilde 100'den fazla ineğin süt veriminin arttığını dile getirdi.

  Ural, daha önceleri 25 kilogram süt veren bir ineğin, sağım esnasında klasik müzik dinlemeye başlamasının ardından verdiği sütün 27 kilograma yükseldiğini kaydetti.

  Her ineğin verdiği sütün iki kilogram arttığını vurgulayan Rıdvan Ural, şunları ifade etti:
  “Kültür ırkı olan ineklerimize, artık modern ahırlarımızda klasik müzik dinletiyoruz. Özellikle de sağım sırasında onları müziksiz bırakmıyoruz. Anladık ki klasik müzik dinleyen ineklerimizin süt verimi arttı. Verimin artmasının yanı sıra müzik dinleyen ineklerimizin önceki hallerine göre daha da rahatladıklarını gözlemledik.
  Biz bunu daha birkaç yıldır uyguluyoruz, ama bu uygulama Avrupa'da eskiden beri yapılıyormuş. Bizim gibi damızlık düve ve süt hayvanı yetiştiriciliği ile uğraşan herkese, ineklerine klasik müzik dinletmelerini öneriyoruz.”

  Rıdvan Ural, sadece sağım sırasında klasik müzik dinletmenin bile ineğin verimini artırdığını ifade ederek, sağım sırasında klasik müzik eserlerinin uzun olmasından dolayı, toplam iki eser süresince sütün sağıldığını dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı