KONYA HABERLERİ

Dağların zirvesindeki medeniyetler ortaya çıkarılıyor

AA / Abdullah Yıldiz
01.12.2014 - 13:36 Son Güncelleme :

- Konya'daki Takkeli ve Sarıklı dağlarında 2 yıldır devam eden kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Roma, Bizans ve Selçuklu dönemine ait buluntular tanıtıldı

AA / Abdullah Yıldiz

KONYA (AA) - Konya'daki Takkeli ve Sarıklı dağlarında 2 yıldır devam eden yüzey araştırması ve kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Roma, Bizans ve Selçuklu dönemine ait buluntular tanıtıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesi işbirliğinde sürdürülen kazılarda, bin 675 metre rakımlı Takkeli Dağı'ndaki Gevale Kalesi ve Sarıklı Dağı'nda bulunan eserler arasında kaya mezarlar, para, mühür, cam ve seramik parçaları, kesici aletler, ok uçları, değirmen taşının yanı sıra önce tapınak, sonra kilise, daha sonra da mescit olarak kullanılan kaya oyma bir mekan dikkati çekiyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı, çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere bir otelde düzenlenen toplantıda, iki volkanik dağda eski çağlardan itibaren medeniyetler kurulduğunu söyledi.

Gevale Kalesi'nin Konya Ovası'na hakim bir noktada bulunduğunu ifade eden Çaycı, Selçuklu, Moğollar ve Karamanoğlu Beyliği'nin Konya'ya hakimiyet noktasında önce bu kaleyi ele geçirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Kale çevresinde yüzey araştırması ve ardından kazı faaliyeti başlatıldığını ifade eden Çaycı, 2 yıldır devam eden çalışmalarda önemli buluntulara rastlandığını dile getirerek, "Bölgede 60'a yakın sarnıcın olduğunu tespit ettik. Roma dönemine ait kaya mezarlar bulduk. Bol miktarda para, mühür, cam parça, seramik parçaları, madeni eser, kesici aletler, sikke, ok uçları, değirmen taşı çıkardık" dedi.

- Tarihin belli dönemlerinde ibadet için kullanılmış

Tarih kitaplarında da geçen tapınağın batı ekseninde çalışırken ilginç bir mekana rastladıklarına işaret eden Çaycı, şöyle konuştu:

"Orada küçük bir mescide rastladık. Küçük bir mihrabı mevcut. Tapınakla mescidin birlikteliği, aynı eksen üzerinde inşa edildiklerini gösteriyor. Bu da kronolojiye bağlı olarak belli dönemlerde tapınak, sonrasında kilise, daha sonra da mescide dönen mekanların varlığına delalet ediyor. Bunların tamamı kayalara oyma şeklinde yapılan mekanlar. Zaman içerisinde tahrip olmuş. Biz onları temizledik. Mevlevilerin, tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonraki süreçte Gevale'ye zaman zaman sema için çıktığı bilgisinden hareketle bu mekanların, tarihin belli dönemlerinde ibadet ve ayinler için kullanıldığını tespit ettik."

Çaycı, bulunan eserlerin Konya Müze Müdürlüğüne teslim edileceğini kaydetti.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da birçok kurumun işbirliğinde başlatılan ve devam edecek olan kazı çalışmalarının, Konya'nın önemli değerlerinin ortaya çıkmasına katkı sunacağını belirtti.

Toplantıya, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dağların zirvesindeki medeniyetler ortaya çıkarılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı