Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Dağda inanılması zor yaşam mücadelesi

  09 Eylül 2010 - 10:11Son Güncelleme : 09 Eylül 2010 - 13:20

  Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Dağyolu köyünde “Robinson Crusoe” gibi yaşam süren 74 yaşındaki Ramis Vural, ailesiyle birlikte 50 yıldan bu yana elektrik ve suyu olmayan bir evde yaşam mücadelesi veriyor.

  Doğduğundan bu yana Mudurnu'ya 36 kilometre uzaklıktaki Dağyolu köyünün Tepe Mahallesi'nde yaşayan Ramis Vural, eşi Hamide ve kızı Rafiye Vural ile sürdüğü sıra dışı yaşamla dikkat çekiyor.

  Gündelik hayatta kullanılan çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı veya televizyon gibi elektronik eşyaları olmayan aile bunların eksikliğinden şikayet etmiyor. Elektrik olmayan evlerinde mum ve lüks yakarak yaşamaya çalışıyor.

  Evinin bulunduğu mahalleye çıkan yolun yokuş olması nedeniyle araçların evine çıkamadığını, hatta yürüyerek bile inip çıkmanın zor olduğunu dile getiren Ramis Vural, zorunlu ihtiyaçlarını atıyla Mudurnu'nun Cuma köyüne inerek, buradan veya köyde bulabildiği bir araçla şehir merkezine giderek karşılamaya çalıştığını söyledi.

  Dağyolu köyünde elektriğin olduğunu ancak coğrafi şartlar nedeniyle kendi mahallelerine bu güne kadar elektrik verilemediğini anlatan Vural, “Daha önceleri burada yaşayanlar vardı ama hepsi gitti. Ben evimden çıkmak istemiyorum. Zaten bu yoksullukla istesek de çıkamayız. Yetkililerden bize yardım etmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

  Vural, elektriğin yanında su sıkıntısı da yaşadıklarını belirterek, bu nedenle bahçelerinde meyve, sebze de yetiştiremediklerini ifade etti. 3 ayda bir aldığı 290 lira yaşlılık aylığı ile geçinmeye çalıştıklarını ve başka da gelirlerinin olmadığını dile getiren Vural, çocuklarının da yardımıyla yaşamaya çalıştıklarını söyledi.

  “MASRAF OLMASIN DİYE MUM YAKMIYORUZ”

  Hamide Vural da yaşadıkları evin yıkılmak üzere olduğunu ancak paraları olmadığı için onaramadıklarını belirterek, yetkililerin kendilerine yardımcı olmasını istedi.

  Eşiyle 1959 yılında evlendiklerini ve gelin olarak evlerine at üzerinde gelebildiğini anlatan Vural, 8 çocuğu olduğunu ancak bir kızı hariç hiçbirinin yanlarına durmadığını ifade etti.

  30 yaşındaki kızının da bir süre önce evlendiğini ancak daha sonra boşanmaları üzerine geri döndüğünü dile getiren anne Vural, “O olmasaydı işimiz daha da zordu. Biz yaşlı insanlarız. Ne yapacağız bilmiyorum. Yaz aylarında sağ olsun torunum da geldi bize yardım etmeye. Bunlar bizim için çok değerli şeyler” diye konuştu.

  Çocuklarının da maddi durumlarının iyi olmadığını ve kendilerine yardım edemediklerini belirten Vural, “Yetkililer lütfen gelip halimizi bir görsün. 2010 yılında böyle yaşam olur mu?” dedi.

  Masraf olmasın diye lüks lamba veya mumu çok az yaktıklarını, genellikle çıra yakarak aydınlandıklarını dile getiren Vural, yemeklerini de sobada pişirdiklerini söyledi.

  Dağyolu köyü muhtarı Hayrettin Özdemir ise Ramis Vural'ın köyün içinde yeri olduğunu ancak köyde yaşamak istemediği için evinden çıkmadığını iddia etti.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 9 Yorum }
  • şahin şeker 9.9.2010 17:41:20
   dayı bizde istanbulun göbeğinde pendikde 10 sene sussuz yaşadık anlıyorum halinnnnii:)
  • deniz moda 9.9.2010 17:18:37
   sayin recep beye evet diyenlere ibret olsun...
  • murat tibili 9.9.2010 16:27:25
   ne oldu ya hanı bızım gayrı safi mıllı hasılamız 10bin dolar cıvarındaydı,8 sene oncesıne gore daha ıyıydı..yalancının halı bu işte..
  • Merve Tuğ 9.9.2010 15:28:31
   İnsanlar neredeyse güneşe yolculuk yapacaklar bu insanların evine elektrik gitmiyor. Bu mantık olarak imkansız bir şey. Halk önce yoksullaştırılır sonra istenilen her şey yaptırılır. Bu da gayet düz mantık. Ama bu halk biz neden bu kadar yoksunsuz diye ARTIK sormalı!!! Ve bir şeyler yapmalı!!!
  • ali ilseven 9.9.2010 14:10:17
   KILIÇDAROĞLU BIRAK DERSİMİ DOĞUYU SENİ OYA BOĞAN ANADOLUDAKİ İNSANIN HALİNİ GÖR
  • ali ilseven 9.9.2010 14:09:25
   Devlet doğuya çocuk yardımı elektirik su yol götürüyorda bursayamı götüremiyor hıı...<br>PARDON doğudakilere yardım etmezsen dağa çıkıp terörist oluyordu değilmi :?<br>Alın size gerçek vatan severler aç kalsada dağa çıkmıyor Askere Polise silah sıkmıyor NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevda yeni bölümkara sevda 48. bölümmevlid kandilimevlid kandili nedirmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günmevlid kandili ibadetleri