« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dağcılar Kaçkarlar'a “zafer tırmanışı” yapacak

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nca, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla geleneksel olarak düzenlenen “zafer tırmanışı”, bu yıl Kaçkarlar'da yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, daha önceki yıllarda Ağrı Dağı'nda yapılan “30 Ağustos Şehitleri Anma Zafer Tırmanışı” etkinliğinin, bu yıl Kaçkarlar'da yapılacağını söyledi.

Etkinliğe yurt içi ve yurt dışından çok sayıda dağcının katılımının sağlanması amacıyla iyi bir organizasyona imza atmak gerektiğini vurgulayan Karaca, konuyla ilgili olarak tüm kurum ve kuruluşların geniş çaplı çalışmalara başlayacağını bildirdi.

Karaca, Kaçkarlar'a 3 ayrı rotadan tırmanış yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:
“Taslak programımıza göre, tırmanış için Rize'ye gelecek dağcıları bir gece kentte konaklattıktan sonra Atatürk Anıtı önünde yapılacak çelenk sunma töreninin ardından araçlarla Çamlıhemşin'e, oradan da önce Ayder daha sonra Yukarı Kavrun yaylalarına gidilecek. Kavrun Yaylası sakinleri tarafından uygun görülecek alanda çadır kampı kurulup bir gün kalındıktan sonra ana kamp alanı olan Mezovit bölgesinde çadırlar kurulacak. Burada hava şartlarına göre Kaçkarlar'ın 3 ayrı noktasından zirve tırmanışı yapılacak. Tırmanışlar tamamlandıktan sonra bir günlük dinlenmenin ardından etkinlik, Yukarı Kavrun ya da Ayder yaylalarında dağcılara verilecek katılım belgeleriyle son bulacak.”

Bu arada, federasyonun 2012 yılı faaliyet programında yer alan eylül ayı buzul tırmanışının da Kaçkarlar'da yapılacağı öğrenildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz