« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dağcılar Erciyes'te buluştu

Kayseri'de Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor Kulübü, “Hacılar Erciyes Kar Şenlikleri ve Erciyes Zirve Tırmanışı” etkinliği düzenledi. Etkinlik için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden Erciyes'e gelen dağcılar, kar üzerine kurdukları çadırlarda ve iglo adı verilen kar evlerinde konaklıyorlar.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen “1'inci Hacılar Erciyes Kar Şenlikleri ve Erciyes Zirve Tırmanışı” etkinliği için Erciyes'e gelen 100'e yakın dağcı, Tekir Yaylası'nda kamp kurdu.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi İsmail Yılmaz, Erciyes'teki kar kalınlığının 2 metreye ulaşmasını, yarı yıl tatili ile güneşli ve açık havanın buluşmasını fırsat bilerek, etkinliği en iyi şekilde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Yılmaz, “Etkinliğimizin ilkini bu dönemde yapmayı uygun bulduk. Etkinliğimizi geleneksel hale getirip her yıl tekrarlamak istiyoruz” dedi.

Etkinlik kapsamında, dağcıların konaklayacakları çadırları kendilerinin kurduklarını, bunun yanı sıra kutup bölgelerinde yaşayan insanların konakladıkları iglo adı verilen kar evlerinin de dağcılar tarafından yapıldığını kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:
“Etkinlik kapsamında, kar ve karda yapılacak doğa sporlarının her çeşidini, dağcı arkadaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Çarşamba günü başlattığımız etkinliğimiz çerçevesinde çadırlarımızı ve kar evlerimizi oluşturduk. Yürüyüş, uzun ve kısa mesafeli kayak faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Etkinliğimizin son gününde de, bir grup dağcı arkadaşımızla birlikte Erciyes'e zirve tırmanışı gerçekleştireceğiz.”

Erciyes Dağı'nda çadırda ya da kar evlerinde kalmanın, dağcılar için herhangi bir sorun oluşturmadığını ifade eden Yılmaz, şu bilgileri verdi:
“Çadırlarımız, kar kazılarak yer seviyesine yakın kuruluyor ve karın üst hizasına kadar yükseklikte oluyor. Böylece tipi ve rüzgardan korunaklı halde tutuluyor. Kar evleri ise, toplanan ve bir yığın haline getirilen karın oyulmasıyla oluşturuluyor. Kar evlerimiz zannedildiği gibi soğuk değil, aksine sıcak oluyor. Burada oluşturduğumuz kar evlerinin 1 tanesinde 6 kişi konaklayabiliyor. Dağcı arkadaşlarımız, günlük yaşantılarını rahat bir şekilde kar evlerinde sürdürüyorlar.”

Etkinliğe katılmak üzere Eskişehir'den gelen üniversite öğrencisi dağcı Oğuzhan Oğuz, Erciyes'e geldiklerinde ilk iş olarak kar evlerini yaptıklarını belirterek, “Kar evimiz çok güzel ve 6 kişi kalabiliyoruz. Evlerimizdeki günlük yaşantımızın aynısını, kar evimizde yapabiliyoruz. Burada yemek yapıp, kitap okuyor ve dinleniyoruz. Erciyes'teki bu etkinlik çok güzel ve katıldığımı için çok mutluyum” dedi.

Çankırı'dan etkinliğe katılan dağcılar da Erciyes'in çok güzel bir dağ olduğunu ve dağcılık sporu açısından her türlü çalışmaya olanak sağladığını ifade etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz