« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dağcılar Bitlis'te kamp kurdu

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun (TDF) faaliyet programında yer alan “Kış Eğitimi Gelişim Kampı” çerçevesinde, 104 dağcı, Bitlis merkezdeki Çiftkaya Kayak Tesisi'nin yamaçlarında kamp kurdu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
TDF Organizasyon Kurulu Üyesi ve Kamp Yöneticisi Korkut Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada, federasyonun faaliyet programında yer alan kampı kurduklarını ve 104 sporcuyla eğitime başladıklarını bildirdi.
Bu kampta daha çok kış dağcılığı için teknik bilgilerin verildiğini ifade eden Güven, şöyle konuştu:

“Dağcılık eğitimi 8 aşamadan sonra tamamlanıyor. Bunlardan 4'ü yaz, 4'ü kış eğitimleridir. Yaz eğitimleriyle başlayan süreç, kış eğitimleriyle devam ediyor. Bir ay önce kış temel eğitimini Zigana dağında alan bu sporcular, buradaki eğitimlerini de tamamlayacaklar. Bu eğitimin sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı sporcular, temmuz ayında Kaçkar dağında yapılacak ileri kar-buz eğitimini almaya hak kazanacak. Buradaki kamp eğitimin 6'ıncı aşaması. Yani kış gelişim kampındayız. Şu anda 104 sporcumuz alanda çalışmalara devam ediyor. Birkaç sporcumuz da ulaşım sorunu nedeniyle kampa gecikmeli olarak katılacak. Bu kamp dağcılık eğitimi içinde, konu bakımından en yoğun olan ve çok sayıda dersin işlendiği bir eğitim. Bu eğitimde daha çok kış dağcılığı için teknik bilgiler veriliyor. Derslerimizi hem teorik hem de uygulamalı olarak yapıyoruz. Akşam görülen derslerin, sabah uygulamasını yapıyoruz.”

Sporculara, tırmanışlarda ve inişlerde kayma nedeniyle yaşanan düşmelerde kazmayla durma tekniklerini öğrettiklerini bildiren Güven, sporcuların tırmanışlarda veya inişlerde gerekli emniyet sistemlerini öğrenmeleri gerektiğini kaydetti.

Güven, “Sporcularımız emniyet sistemlerini, çadır konaklamanın dışında dağda barınmanın yol ve yöntemlerini ve her eğitimde olduğu gibi dağcılığa destek sağlayan konuları görecekler. İlk yardım, yükseklikten kaynaklanan hastalıkların konusunu, kış dağcılığında sıkça yüz yüze geldiğimiz donma derslerini alacaklar. Beslenme, harita ve pusula kullanma derslerini öğrenecekler. Buradaki eğitimimiz bir hafta sürecek. Bu sporcularımızı kazanmak istiyoruz. Burada bize destek sunan Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürü ve personellerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Bitlis'in Adilcevaz'da ilçesinde yapımı devam eden dağ evini önemsediklerini kaydeden Güven, Türkiye'de dağ evi sayısının çok az olduğunu ifade etti.

Türkiye'de dağcıların hizmetinde çok az sayıda dağ evinin bulunduğunu dile getiren Güven, şöyle devam etti:

“Adilcevaz'da bir dağ evi yapılıyor. Bu evin ödenekleri için imzalar atıldı. Dolayısıyla dağ evi hizmete girecek. Türkiye'de dağ evi sayısı çok az. Dağcıların hizmetinde olan çok az sayıda dağ evi var. Süphan dağındaki dağ evi, Adilcevaz'da dağcılık imajının yaratılmasına ve dağcılığın sevdirilmesine neden olacak. Dağ evinin faaliyete girmesiyle, Adilcevaz yurt genelinde bir cazibe merkezi olacak. Adilcevaz'da bir planlama yaparak, dağcılığın ve dağ turizminin geliştirilmesi gerekiyor. Adilcevaz'daki Süphan dağı çok önemli. Burada çok güzel bir doğa var.”

Bunları da Beğenebilirsiniz