ERZURUM HABERLERİ

Dagc’den Basın Bayramı Açıklaması

IHA
24.07.2015 - 12:33Son Güncelleme :

DAGC BAŞKANI FERİDUN FAZIL ÖZSOY

IHA

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Basında sansürün kaldırılışının 107’inci yıldönümü (24 Temmuz 1908) sebebiyle bir mesaj yayınladı.
24 Temmuz’un, Türk Basını için önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Özsoy, Basının sorunları bulunduğunu ancak sorumlulukların her zaman sorunların önünde olduğunu belirtti.
Özsoy, mesajında şunları söyledi:
“Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir. Bir asrı geçen zamana rağmen artık medyada sansür tartışılmamalıdır.
Çağdaşlaşan, AB’ye girme yolunda büyük mesafeler kaydeden Türkiye’de basın çalışanlarının koşullarını iyileştirecek, editoryal bağımsızlığını sağlayacak, sendikal haklara kavuşturacak, yasalar bir an önce çıkarılmalıdır. Basın çalışanlarının can güvenliği, iş ve çalışma güvenliği sağlanmalı ve çalışanlar arasındaki gelir dengesizliği giderilmelidir. Bunun yanı sıra basınımızın gücünü ve etkinliğini artırabilmesi için kendisini sorgulaması, kendi içinde denetim kurması ve kendisini yeniden yapılandırması inancını taşıyoruz. Basının kendi içindeki öz denetimi, çıkarılacak yasalardan daha etkili olacaktır.”
Basının çözüm bekleyen çok önemli sorunları bulunduğunu anlatan Özsoy, "Basınımızın sorumlulukları, sorunlarının hep önünde olmuştur, olmaya da devam edecektir. Bu anlamda çözüm bekleyen sorunlara da bir an önce çözüm getirilmesi dileği ve beklentisi içerisindeyiz. Özellikle mesleki kuruluş olan Gazeteciler Cemiyetlerinin mesleki etkinliklerinin artırılması doğrultusunda yasal düzenlemelerin yapılması beklentisi içerisindeyiz. Mevcut Basın Yasasında meslek örgütlerinin de görüşü alınarak yeni düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kısaca belirttiğimiz bütün bu olumsuzlukların kısa zamanda giderileceği ümidini taşımaktayız ” şeklinde konuştu.
Özsoy, ayrıca , ağır sorumluluk altında, fedakarca, zor şartlar altında çalışan, mesleki disiplin ve temel ahlak ilkeleri doğrultusunda, anayasal bütünlüğü muhafaza ederek, topluma ve demokrasiye yeni ivmeler kazandıran Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerdeki gazetecilerin Basın Bayramı’nı kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Dagc’den Basın Bayramı Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dagc’den Basın Bayramı Açıklaması haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:17
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:45
 • Akşam
  17:02
 • Yatsı
  18:34
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı