Ege Haberleri

EGE

  Dağa kaçak bayrak

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.12.2000 - 00:01

  ÇANAKKALE'nin Eceabat İlçesi'nde ANAP'lı Belediye Başkanı Adem Ejder, yasak delerek dağa Türk Bayrağı kondurdu. Başkan Ejder, Kakmadağ'ın zirvesine Türk Bayrağı yapma girişimini iki yıl önce başlattı, betonunu döktürdü. Ancak Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı'nın, cazibe merkezi haline dönüştürülmesini kapsayan ‘‘Barış Parkı’’ projesi kapsamında böyle bir çalışma olmadığını belirterek, ‘‘Dağa bayrak’’ çalışmasını durdurdu. Bayrak için atılan beton iki yıl bekledi. Ancak projesinden vazgeçmeyen Başkan Ejder, iki gece işçilerine yaptırdığı çalışmayla, beton üzerine boyayla ay yıldızlı Türk Bayrağı'nı yaptırıp tamamlattı. Başkan Ejder, 30 metre eninde, 45 metre boyundaki bayrakla, Gelibolu Yarımadası'ndaki yasak kararını deldi.

  Başkan konuşmuyor

  EJDER, daha önceki açıklamalarında ‘‘Çevreciler, doğal dengeyi bozuyor diye eleştirdi. Oysa burası kıraç bir alan, bomboş. Kendi bayrağımızla güzelleştirmek istedik. Bayrağın neresi dengeyi ve çevreyi bozar. Kilitbahir'deki ‘Dur Yolcu’, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı'nın ormanlık alanındaki ‘Onsekiz Mart’ yazılarını tamamlayan ve onlar gibi Boğaz'dan görünen bir eser ortaya çıkarmak istedik’’ demişti. Ejder, projesini tamamladıktan sonra ise soruları yanıtsız bıraktı, sekreteri aracılığıyla ‘‘Bu konuda konuşmam’’ dedi.

  Kaymakam beğendi

  ECEABAT Kaymakamı Avni Mutlu ise Kakmadağ'a izinsiz yapılan bayrakla ilgili soruları ‘‘Sizce hoş olmamış mı’’ diye yanıtladı. Mutlu, ‘‘Bayrağın illegali olmaz. Çeşitli kesimlerin ve ilgili makamların bayrağın yapılması konusunda sıcak yaklaşımının olduğunu biliyorum. Yarım kalan bu proje, Kakmadağ'da görüntü kirliliği oluşturmuştu. Atılan beton hiç de hoş durmuyordu. Bayrağın tamamlanmasıyla görüntü kirliliği ortadan kalkmış’’ diyerek, Başkan Ejder'in çalışmasını savundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı