Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dadaş'a, ‘iş’

  Hürriyet Haber
  29 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mart 1999 - 00:01

  Dadaşlar diyarı Erzurum'da siyasetin anlamı Batı illerinden biraz daha farklı. Zira dünyanın en yüksek rakımdaki iki şehrinden birisi olan Erzurum, maalesef, tabiatın nimetlerinden fazla bir yarar elde edemiyor. Tek kırsal alan üretimi hayvancılık da, Erzurumlulara göre, rahmetli Özal'ın serbest piyasa ekonomisine terk edilince, can çekişme noktasına gelmiş. Üstüne üstelik yetişmiş insan gücü devamlı Batı'ya göç eden bu il toplam 280-300 bin nüfusu içinde, Güneydoğu'dan son yıllarda 80 bin cıvarında iç-göç almış. Hal böyle olunca Erzurum için devlet hem iş, hem de aş demek. Erzurumlu'nun ekmeğini temin etmek konusunda başka bir alternatifi yok. Erzurumlu, kendi deyimi ile ‘‘Hiç kurşun sıkmadığı’’, üstelik, ‘‘Hep sahip çıktığı’’ devletten evvel emirde istihdam olanakları bekliyor. Ancaak!..

  Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Haluk Sungur'un verdiği bilgilere göre, kişi başına milli geliri 6 bin dolar olan Türkiye'de Erzurum'un payı 1.370 dolar. Bu gelir seviyesi ile il 53. sırada yer alıyor. Sungur, ‘‘Devlet bedava arazi veriyor ama dönüp bakan yok’’, diyor. Ticaret merkezleri Ankara'ya karayolu ile 22 saat, İstanbul'a 30 saatte ulaşılınca ticaretin hiç bir cazibesi kalmıyor. Bu yolu 6 saat kısaltacak çalışmalar yıllardır bitirilemiyormuş.

  Genel teşvikler içinde Anadolu'nun umudu KOBİ teşviklerinin payı sadece yüzde 3iken, Doğu Anadolu bu yüzde 3'ten 431 milyon dolar ile ancak yüzde 2 pay alıyor. Bu orana 1.200 milyon dolarlık Güneydoğu Anadolu'nun yüzde 7 payı eklenince toplam yüzde 9 ediyor. Anadolu'nun motor gücü (!) olacak KOBİ'lerin teşvik edilmesi konusunda Batı yine yüzde 91 pay kaparak tam anlamı ile malı götürüyor!

  Ana geliri memur maaşları ve 30 bin öğrencisi olan Atatürk Üniversitesi'nin harcamaları olan Erzurum siyasetten iş ve aş bekliyor ama kendi görüşüne göre hep aldatılmış! Sözü verip, oyu alanlar bir dahaki seçime kadar hiç ortada gözükmemişler. Rakamlar yukarıda!

  Erzurumlu için seçimler hep boşa çıkan umutları simgeliyor! Bunun için de şehirde seçim coşkusu koklamak çok zor! Bu konuda bağrı en yanık kesim ise herhalde Alevi-Kürtlerin oturduğu Süt Yolu Mahallesi. Onların görüşüne göre işsizlik kadar yıkıcı olan 2. sınıf vatandaş muammelesi görmek! Her mahallenin minübüsü şehrin ortasına kadar hat alırken, onların minübüslerine ancak mahallenin ucuna kadar hat veriliyormuş! ‘‘Bu durum bile devletin bize nasıl baktığının ispatıdır’’ diyorlar.

  Sefaletin kol gezdiği bu mahalle en çok da belediye hizmetlerinden şikayetçi. Eski seçimlerin havası olmasa da yine de siyasi partiler kendilerine umut depolamaya çalışıyorlar. 8 milletvekili çıkaracak bu ilde MHP'nin barajı aşması halinde 2, Fazilet'in 3, DYP'nin 2, Nevzat Saygılıoğlu'nun adaylığı ile yivme kazanan ANAP'ın 1 milletvekili çıkarması bekleniyor.

  MHP, ülke genelinde barajı aşamassa MHP'nin kaybını 1'er milletvekili ile Fazilet ve DSP'nin paylaşması bekleniyor.

  Belediyelerde ise yine en iddialı parti Fazilet!  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı