Gündem Haberleri

  D-SMART’tan yetkisiz gösterime baskın

  İSTANBUL (DHA)
  28.08.2009 - 14:48 | Son Güncelleme:

  UEFA Avrupa Ligi maçlarını yayınlayan D-Smart; özellikle maç yayınlarında illegal kullanımların artması üzerine harekete geçti.

  D-Smart yetkilileri, kendilerine gelen yetkisiz ve hukuka aykırı gösterim ihbarları yoğunlaşınca harekete geçti. Cumhuriyet Savcılıklarına müracaat ederek gerekli izinleri alan şirket avukatları yetkisiz işletmelere yurt genelinde baskın düzenledi.

  Ticari Abonelik Sözleşmesi yapılarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında yayıncıdan yazılı lisans alması gerektiği halde, ev kullanıcılarına ait D-Smart dijital uydu alıcılarını kullanarak şifreli kanalların ve buradaki maçların illegal olarak izlendiği ve izlettirildiği yönündeki ihbarlar doğrultusunda harekete geçen D-Smart avukatları, ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına müracaat ederek kolluk kuvvetleri marifetiyle Türkiye’nin birçok ilinde eş zamanlı baskınlar düzenledi.

  İstanbul Yeşilköy sahilinde bulunan bir işletmeye, polis eşliğinde giden avukatlar, lisanssız ve yetkisiz şekilde yapılan D-Smart yayınlarını tespit etti. Ticari Abonelik Sözleşmesi bulunmayan işletme hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunularak, durumun tutanakla da tespit edildiğini belirten Avukat Atahan Yalçın, ”Bu denetimi yetkisiz yayınların tespit edilmesi amacıyla yaptık. İzin ve ticari iletim lisansı alınmadan yayın yapılmasının hem Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, hem de Türk Ceza Kanunu kapsamında suç niteliğindedir. Yurt genelinde bu nitelikte haksız ve yetkisiz kullanımlar tespit edilecek ve gerekli hukuki yaptırımlar uygulanacaktır. Bu yasalar aslında yeni değil. Ülke çapında dijital yayıncılığın yaygınlaşması ve hukuka aykırı kullanımların yoğunlaşması nedeniyle biz de bu durumun önüne geçmek amacıyla çalışmalara başladık. Baskın yaptığımız bu işletme de, Ticari Abonelik Sözleşmesi ve dolayısıyla lisansı olmadan yayınların kullanıldığı tespit edildi. Yapılacak suç duyurusu ile açılacak dava sonucunda işletmeci hakkında 5 yıla kadar hapis ve para cezası uygulanmasının yanında, işletmenin D-Smart’a tazminat ödemesi söz konusudur." diye konuştu.

  Avukatlar sözleşmesini ibraz edemeyen işletme hakkında polisin marifetiyle tutulan tutanağın ardından işletmeden ayrıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı