D-Marin Didim’i 75 milyon dolara açtı, 800 bin yata davet çıkardı

Ali ÖZTÜRK
20.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğuş Grubu, Bodrum Turgutreis’ten sonra 75 milyon dolarlık yatırımla, ikinci D-Marin’i Didim’de Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, “Turizmde bayrağımızı yurt dışında da dalgalandıracağız” dedi. Grup CEO’su Hüsnü Akhan ise, “Türkiye’de kısa sürede 4 marinaya ulaşacağız. Akdeniz’deki 800 bin yata talibiz” diye konuştu.

DOĞUŞ Grubu, Bodrum Turgutreis’ten sonra, Didim’in de çehresini değiştirmeye talip oldu. Doğuş, Bodrum Turgutreis’ten sonra, 75 milyon dolarlık yatırımla, ikinci D-Marin’i Didim’de hizmete açarken, Türkiye’deki hedefini 4 marina olarak açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreninde konuşan Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, D-Marin Didim ile bir hayali gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hedeflerimiz, marinacılıkta edindiğimiz deneyimi Doğu Akdeniz çanağı başta olmak üzere diğer ülkelerde kullanmak” dedi.

Fark yaratıyor

Şahenk, şunları söyledi: “Yaşadığımız gurur sadece fiziki bir yatırımı hayata geçirmekten kaynaklanmıyor. Aynı zamanda ülke ekonomisine ve insanına katkıda bulunuyoruz. Marinacılık hak ettiği önemi kazanıyor. Fark yaratan marinalar inşa ediyoruz. Dünyada şartlar ne olursa olsun Türkiye kendi ortak aklı sayesinde yeni yatırım ve iş imkanları yaratabiliyor.”

Turizmden 200 milyon TL

Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan da, turizm ve marinacılıkta daha da büyüyeceklerini belirtirken, grubun 2008’de 7 milyar TL olan konsolide cirosu içinde turizmin 172 milyon TL pay aldığını, 2009 için 8 milyar lira olarak öngörülen konsolide ciro içinden ise 200 milyon TL almasını beklediklerini aktardı. Didim Marinası ile 600 kişiye yeni iş olanağı sağladıklarını belirten Akhan, şu bilgileri verdi: “Türkiye’deki 2 marinanın dışında Turkon Holding’den Port Göcek’i devralacağız. Hırvatistan’da ise iki ortağımız ile birlikte 75 milyon Euro’luk, 400 yat bağlama kapasiteli marina ve turizm yatırımı yaptık. Hırvatistan’da toplam 350 yat bağlama kapasiteli yeni bir marina almak için de pazarlıklarımızı sürdürüyoruz.”

Yatçılık gelişecek

Türk turizminden yatçılık sektörünün yüzde 16 pay aldığını, bu oranın 5 yıl sonra 3’te 1 düzeyine yükselmesinin beklendiğini aktaran Akhan, sektöre ilişkin şunları söyledi: “Türkiye’de, 22’si Turizm Bakanlığı’ndan onaylı 45 marina bulunmasına rağmen Akdeniz çanağındaki toplam 1522 marinaya bakıldığında rakam düşük kalıyor. Bugün Akdeniz çanağında 800 bin yat dolaşıyor. Fakat 500 bin yat bağlama kapasitesi var. Her yıl ortalama 7-8 bin yeni yat siparişi veriliyor. Türkiye’de ise 21 bin yat bağlama kapasitesine rağmen 65 bin tekne var. Biz, marina yatırımlarımız ile Akdeniz çanağındaki toplam 800 bin yata talibiz. Yatçılar sürekli yeni destinasyonları gezmek istiyor. Yunanistan ve Hırvatistan ile birlikte Türkiye de yeni destinasyon olarak öne çıkacak.”

Turgutreis’te çıraktık Dalaman D-Marin’de ustalığımız görülecek

DOĞUŞ Holding CEO’su Hüsnü Akhan, marinacılıktaki iddalarını şöyle dile getirdi: “İlk marinamızı Turgutreis’te 700 yat bağlama kapasitesi ile çalıştık. D-Marin Didim’in ise 1050 kapasiteliydi. Turkon Holding’den devraldığımız Port Göcek 535, Hırvatistan’da yaptığımız Mandalina Marina Hırvatistan ise 400 yat bağlama kapasiteli. Dalaman’a ise 1300 kapasiteli marina inşaatına yıl sonunda başlayacağız. D-Marin Dalaman’ın inşaasına yıl sonuna doğru başlayacağız. 100 milyon dolar yatırımla burası da tamamlanınca, Türkiye’de 4 marinaya ve yüzde 22 yat bağlama kapasitesine ulaşacağız.”

Yatçılar, 20-30 kat fazla harcıyor

Akdeniz’in 32 bin kilometrelik sahili var.
Bu sahillerde 1522 marina bulunuyor.
Bu marinaların 500 bin yat bağlama kapasitesi var.
Oysa Akdeniz çanağında 800 bin civarında tekne geziyor.
Bunlara her yıl 7-8 bin yeni yat ekleniyor.
Yatçılar, kara veya havadan gelen turistlere göre 20-30 kat daha fazla harcama yapıyor.
Bu açıdan marinacılık ciddi turizm geliri potansiyeli taşıyor.
Türkiye’de 45 marina faaliyet gösteriyor.
Türkiye’de toplam yat bağlama kapasitesi 21 bin, tekne sayısı ise 65 bin.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı