D-8 ülkeleri arasında ticaret hacmi 200 milyar dolara çıkar ortak otomobil de üretilebilir

Hürriyet Haber
05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, D-8 ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 9 yılda 2.9 milyar dolardan 100 milyar dolara çıktığını belirterek, “Bu ülkelere, daha büyük ticaret rakamları yakışır. 5 yıl içinde 200 milyar dolara çıkacaktır” dedi. Ergün, D-8 ülkeleri arasında ortak otomotiv üretiminin hayata geçirilmesi gerektiğini de söyledi.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, D-8 (Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya) ülkelerinin kendi aralarındaki ticaret hacminin 2009 yılında 66 milyar dolar iken, 2010 yılında 100 milyar dolar seviyesini aştığını belirterek, “Bu  kadar büyük potansiyeli olan ülkelere, daha büyük ticaret rakamları yakışır. Ben önümüzdeki 5 yıl içinde 200 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi. Ergün, D-8 ülkeleri arasında ortak otomotiv üretiminin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, bu konunun bizzat takipçisi olacağını belirtti.
14 yıl sonra yine evsahibi
Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘D-8 Sanayi Bakanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Ergün, İstanbul’un bundan 14 yıl önce, D-8’in kurulma sürecine de ev sahipliği yapmanın onurunu yaşadığını kaydetti. Bakan Ergün, Türkiye olarak, bir yandan insanların hayat standartlarını  geliştirirken, diğer yandan dünya ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya da büyük önem  verdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
Ticaretin yüzde 7’si
“1 milyara yakın nüfusuyla geniş bir coğrafyayı temsil eden D-8 ülkeleri arasındaki ticari, sanayi ve teknik alandaki işbirliğini çok daha yukarılara taşımayı arzu ediyoruz. Hükümetimizin göreve başladığı 2002 yılında D-8 ülkeleriyle yaptığımız ticaret hacmi 2.9 milyar dolar idi, 2010 yılında 20 milyar dolar seviyesine çıkmıştır. D-8 ülkelerinin kendi aralarındaki ticaret hacmi de 2009 yılında 66  milyar dolar iken, 2010 yılında 100 milyar dolar seviyesini aşmıştır. D-8 üyelerinin kendi aralarındaki ticaret hacmi, toplam ticaret hacimlerinin yüzde 7’sine tekabül etmektedir. Bu kadar büyük potansiyeli olan ülkelere, daha büyük ticaret rakamları  yakışır. Ben 5 yıl içinde 200 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum.”
İran’da oto kararı alındı
Bakan Ergün, alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda, bütün üye ülkelere sorumluluklar düştüğünü ifade ederek şunları anlattı: “Mesela İran’da gerçekleşen toplantıda, üye ülkeler arasında otomotiv çalışma grubu kurulması yönünde karar almıştık. Ortak otomotiv üretimi, eğitim, Ar-Ge merkezi kurma gibi konularda çalışacak olan bir derneği hayata geçirmemiz gerekiyor. Türkiye olarak, burada alınacak kararların hayata geçmeleri için her desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kere daha ifade etmek istiyorum. Ben ev sahibi ülkenin bir bakanı olarak burada alınan  kararların bizzat takipçisi olacağım. Diğer Bakan arkadaşlarımın da aynı iradeyi göstereceklerine inanıyorum”

D-8 markalı oto üretimi yapılsın

İRAN Otomotiv Sanayi Merkezi’nden bir yetkili D-8 zirvesinde yaptığı sunumda, otomotivle ilgili bir rapor hazırladıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Otomotiv sanayinde D-8 ülkeleri arasında ortaklık kurulması hedeflendi. Bir doküman hazırlandı. B çerçevede D-8 ülkelerinde pazar araştırması anketi yapılacak ve aynı zamanda komşu ülkelerde de piyasa araştırması anketi  hazırlanmasına karar verildi. Ortak ARGE ve tedarik zincirleri kurulmasına, karşılıklı tasarım ve ortak üretim ile D-8 markalı araba
üretilmesine karar verildi. İnovasyon ve yeni marka tasarlama süreçlerine daha fazla önem verilecek. KOBİ’lerle ilgili bir çalışma yapıldı.”

Çalkantılı geride bırakacağız

D-8 Genel Sekreteri Widi Pratikto, “Birlikte çalışarak çalkantılı zamanları geçmişte bırakabileceğimize inanıyorum” dedi. Pratikto, global ekonominin toparlanmasının 2010’un son ve bu yılın ilk aylarında devam ettiğini, gelişmekte olan ülkelerde artan talebin hem mali sektörde hem de iş gücü sektöründeki iyileşmeleri tetiklediğini, diğer yandan da kemer sıkma politikalarının sürdürüldüğünü, krizle başa çıkabilme kapasitelerinin mali disiplinle ilgili olduğunu, herkesin farklı önlemler aldığını söyledi.

Gelişmekte olan ülkeler dünyanın yükünü üstlendi

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, “Küresel sorumlulukla önemli bir işbirliği girişimini sürdüren D-8 örgütünün, yakın gelecekte öneminin artarak devam edeceği açıktır” dedi. Boyner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son küresel kriz ile ortaya çıkan yeni bir eğilim söz konusu; gelişmiş ekonomiler ve gelişmekte olan ekonomiler arasında ciddi bir ayrışma yaşanmakta. Gelişmekte olan ekonomilerin birçoğunda toparlanma görece hızlı ve istikrarlı biçimde gerçekleşti ve bu ekonomiler belirli bir büyüme patikasına girdiler. Küresel krizin yönetimi açısından gelişmekte olan ülkelerin yetenekleri, üretim potansiyelleri ve dünya ekonomisine katkıları kritik hale gelmiş durumda.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı