"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Çuval olayının intikamı ‘Kurtlar Vadisi-Irak’ta

Kurtlar Vadisi dizisi, modaya uyarak (bkz. ‘Deli Yürek’, ‘Asmalı Konak’) beyazperdede boy göstermeye hazırlanıyor.

Çekimlerine 10 gün önce Gaziantep’te başlanan ve 3 Şubat 2006’da vizyona girmesi planlanan filmin adı ‘Kurtlar Vadisi-Irak.’

Neden Irak derseniz, film 2003 yılında Irak’ta 11 Türk askerinin kafalarına çuval geçirilmesi olayından yola çıkıyor. Polat Alemdar (Necati Şaşmaz) ve ekibi bu eylemin intikamını almak üzere Kuzey Irak’a geçiyorlar. Tartışmalara neden olan çuval olayını anlatacak filmde Amerikalıları, Hollywood’un tanınmış oyuncuları canlandıracak.

SEAN PENN ‘EVET’ DEMİŞ, AMA...

‘Şirket’, ‘Asker’ gibi filmleriyle tanınan Gary Busey, ‘Titanik’, ‘Kızıl Maske’den hatırlayacağınız Billy Zane, ‘Cennet’in Krallığı’nda Selahaddin Eyyübi’yi canlandıran Suriyeli oyuncu Ghassan Massoud, ‘Air Force One’da oynayan Spencer Garrett, ‘Yalan Rüzgarı’ dizisiyle tanınan Diego Serrano ve Gary Busey’nin bile imza almak istediği söylenen dövüşçü Tito Ortiz filmde rol alacak yabancı oyuncular.

‘Kurtlar Vadisi-Irak’ gibi politik mesajları olan bir filmde rol alabilecek Amerikalı oyuncular düşünüldüğünde akla ilk gelen, verdiği gazete ilanıyla Irak savaşını eleştiren, Bush’a kafa tutan, kalkıp bir de Irak’a giden ünlü aktör Sean Penn oluyor hiç kuşkusuz.

Senaryo yazarı Bahadır Özdener, üzgün ve bin pişman bir halde ‘Tabii ki aklımıza geldi Sean Penn’ diyor, ‘Üstelik kendisine filmden söz ettiğimizde çok heyecanlandı, oynamayı kabul etti, el bile sıkıştık. Çekimlere 15 gün sonra başlıyoruz dediğimizde ise, ipler koptu. Çünkü çekim tarihleri onun programına uymuyordu.’ Keşke 15 gün kala değil de, çok daha önce çalsalarmış Penn’in kapısını..

SPIELBERG’TEN ÇALMIŞLAR

Yönetmenliğini, diziyi de yöneten Serdar Akar’ın yapacağı ‘Kurtlar Vadisi-Irak’, aksiyon ağırlıklı bir film olacak. Bunun için Amerika’dan özel bir dublör ekibi bile gelmiş. Filmin özel efektler konusunda iddialı olacağını şimdiden söylemek mümkün. Çünkü özel efektler, ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’, ‘Büyük İskender’, ‘Kara Şahin Düştü’, ‘Cennetin Krallığı’ gibi filmlerde görev alan özel efekt uzmanı Mark Meddings’e teslim.

Özdener, Meddings’i Steven Speilberg’in elinden aldıklarını söylüyor. Meddings, Spielberg’in Münih Olimpiyatları’nda yaşanan terör olaylarını konu alan filmi Münih’i bırakarak Kurtlar Vadisi-Irak’ın yapımcılarıyla anlaşmış.

Kurtlar Vadisi-Irak’ın savaş karşıtı bir film olacağını belirten Bahadır Özdener, senaryo yazımı aşamasında El Cezire, BBC, CNN TÜRK ve NTV’den çeşitli görüntüler aldıklarını, kitaplar okuduklarını belirtiyor ve şöyle diyor: ‘Tam bir Kurtlar Vadisi olduğunu düşündüğümüz Irak’a kuzeyden gireceğiz ama nereden çıkacağımızı filmde göreceksiniz.’

Bunu biliyor muydunuz?

Amerikan Film Enstitüsü, Amerikan sinema tarihinin en iyi film müziği olarak 1977 tarihli Yıldız Savaşları’nı seçti. İkinciliği Rüzgar Gibi Geçti alırken, Arabistanlı Lawrence’ın müziği üçüncü oldu.

Beyazperde yazısı

‘Şehvetli, seksi, baştan çıkarıcı ve eğlenceli. Köpekleri sevmesi şart.’

(Must Love Dogs, Aşkla Randevu, Yön: Gary David Goldberg, 2005)
X