Ege Haberleri

  Çürük vicdan operasyonu

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  29.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ekipleri bazı yapı denetim firmalarının uygun yapılmayan binalara sahte belgelerle ruhsat alınmasını sağladığı ihbarı üzerine altı ay önce izleme başlattı.

  Polis, bu şekilde çalıştığı iddia edilen beş yapı denetim firmasıyla üç laboratuvarı belirledi.Ekipler dün sabah erken saatlerde eş zamanlı baskınlarda, aralarında yapı denetim ve inşaat malzemesi yeterlilik laboratuvarı sahipleri, müteaahhitlerin de bulunduğu 25 kişiyi gözaltına aldı.


  Sorgularına başlanan zanlıların eksik demir ve beton kullanılarak yapılan inşaatlara, sahte veya usulsüz belge düzenleyerek oturmaya uygun raporu verdiği belirlendi. Bu belgelerle de müteahhitlerin belediyelerden oturma izni ve ruhsat aldığı ortaya çıktı.

  Firmaların ayrıca normal değerlerinde demir ve beton kullanılan inşaatların belgelerini göstererek uygun olmayanlara ruhsat aldıkları ileri sürüldü. Polisin ilk belirlemesinee göre 7 binada olması gerekenden az çimento ve demir kullanıldığı ortaya çıktı.Yetkililer 50 binada inceleme başlatıldığını söylediler.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı