"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Çürük diş hasta eder!

Sağlıklı dişleriniz ve dişetleriniz yoksa daha sık hastalanacağınızdan, dahası dişinize gizlenmiş bir enfeksiyonun kalbinizi, böbreğinizi veya damarlarınızı da hasta edebileceğinden mutlaka haberiniz vardır. Bugüne kadar ağız sağlığı ve hijyenini ciddiye almadıysanız, bu yazıyı lütfen dikkatle okuyun.

Geleceğimizi tehdit eden temel sağlık sorunları olarak görülen koroner kalp hastalıklarının da, kanserlerin de vücuttaki “iltihaplanma” süreçleri ile yakın bir ilişkisi var.
İltihaplanmanın yaşlanmayı hızlandırdığı, romatizmal hastalıklardan obeziteye, bağışıklık problemlerinden, böbrek ve karaciğer sorunlarına pek çok alanda sağlığı tehdit ettiği bilimsel bir gerçek.

AĞIZ HİJYENİ ÇOK ÖNEMLİ

İltihaplanmayı hızlandıran önemli problemlerden birinin de diş ve dişi çevreleyen dokuların hastalıkları olduğunu biliyoruz. Ama gelin görün ki diş sağlığı konusunda pek de duyarlı değiliz. Çoğumuz diş sağlığımızı, daha da önemlisi bir bütün olarak ağız sağlığımızı yeteri kadar ciddiye almıyoruz.
Oysa yetersiz ağız bakımı, bireylerin hızlı yaşlanmasına ve iltihap ile ilişkili diyabet, koroner kalp hastalığı, kanser gibi rahatsızlıklara daha erken yaşlarda yakalanmasına yol açıyor.
Ağız-diş sağlığının genel sağlığımızı koruma ve sürdürmede çok ama çok büyük bir önemi var.
Beni bu konuda bilgilendirme ihtiyacı duyan diş hekimi Gökhan Yüksel’in yazdıklarını yandaki kutularda okuyacaksınız.
Beni ve sizleri bilgilendirdiği için sayın Yüksel’e teşekkürler…
Unutmayın, dişlerinizin içi ya da köküne yerleşmiş çürükler içerdikleri mikroplar nedeniyle bedeninizdeki iltihabi yangısal süreçleri tetikleyerek sizi de çürütebilir.

DİKKAT!

Şekeriniz varsa daha dikkatli olun

Özellikle şeker ve kalp rahatsızlığı olanların düzenli olarak diş sağlığı kontrolü yaptırmaları gerekiyor.
Diyabetik hastalarda dişeti periodontal hastalıkların yanı sıra mantar enfeksiyonları, çürük ve diş kayıpları, ağız kuruluğu ve ağızda yanma hissi de görülüyor.
Kan şekerinin kontrol altında tutulamaması zaten var olan dişeti hastalığının şiddetini artırarak kontrol edilmesini güçleştirebiliyor.
Diş kaybı şeker hastalığının bilinen komplikasyonlarından biri olarak ortaya çıkabiliyor.
Var olan periodontal hastalığın da şeker hastalığının kontrolünü güçleştirebileceğine dikkat çekiliyor.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ne yapmalı?

- Herkes, yılda en az bir kez diş hekimi muayenesinden geçmeli.
- Biyolojik yaş hesaplarken sorulacak sorulara mutlaka “Dişlerinizi fırçalıyor musunuz?” sorusu eklenmeli.
- Perodontitis rahatsızlığı olan hastalar sigara kullanıyorlarsa, mutlaka koroner anlamda bir tıbbi değerlendirmeye teşvik edilmeli.
- Kalp-damar rahatsızlığı bulunan hastalar, dişeti hastalığı belirtileri ya da diş kaybı da varsa, mutlaka bir periodontolojik değerlendirmeye yönlendirilmeli.
- Kalp-damar hastalarına periodontitis tanısı koyulduysa, kalp-damar sağlığı uzmanı ile periodontologlar irtibatlı çalışmalı.

ÖNEMLİ

Ciddi bir sorun: Periodontitis

Dişi çevreleyen dokuların iltihabı ve diş kemiğinin erimesine periodontal rahatsızlıklar adını veriyoruz. Bu rahatsızlıklar dişeti kanaması, ağızda koku ve dişlerde sallanma ile kendini belli ediyor. Tedavi edilmediği zaman da diş kayıplarına yol açıyor. Periodontitis tanısı konmadan çok önceleri dişeti kanamaları ile ilk belirtileri veren dişeti iltihabı tedavi edilmediğinde onlarca yıl ağızda süregiden iltihabi bir hastalık tablosu ortaya çıkıyor.
ABD’de yürütülen çeşitli araştırmalar sonucunda şeker hastalarının dişeti rahatsızlıklarına yakalanma riskinin dört kat daha fazla olduğu ispatlanmıştır.
Araştırmalara göre dişeti hastalıkları başta olmak üzere pek çok ağız ve diş sağlığı sorunu diyabet tarafından tetikleniyor.

X