Gündem Haberleri

  'Çürük çetesi' müşterilerini eğitmiş

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  28.01.2011 - 13:57 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de askere gitmek istemeyenlere çürük raporu almaları için sahte raporlar hazırlayanlara yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan, aralarında 2’si askeri 6 doktorun da bulunduğu 50 kişi, adliyeye sevk edildi.

  Çetenin, çürük raporu almak için anlaştıkları kişileri bir ay öncesinden eğitime aldıkları, psikolojik rahatsızlıkların türüne göre, devlet ve askeri hastanelerdeki kontrollerde nasıl davranmaları, konuşmaları gerektiğini öğrettikleri ortaya çıktı. Üç yıldır takip edilen şüphelilerin, 250 kişinin rapor almasını sağladıkları öğrenildi.

  İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaklaşık üç yıl önce bir kişinin sahte çürük raporu aldığı yönünde gelen ihbar üzerine çalışma başlattı. Çalışmalarını askeri ve devlet hastanelerinde ayrı ayrı yürüten jandarma, çürük raporu alan kişilerin üzerinden çete elemanlarına ulaştı. Çeteye ulaşılmasının ardından ise teknik ve fiziki takip yapıldı.

  DOKTORLAR GÖZALTINA ALINDI

  Çetenin liderinden elemanlarına, bağlantıda oldukları askeri subaylara kadar tüm ayrıntıların da belirlenmesiyle operasyon başlatıldı. İzmir, İstanbul, Adana, Bursa, Elazığ ve Antalya’da eş zamanlı baskınlarda aralarında askeri ve sivil doktorların da bulunduğu 55 kişi gözaltına alındı. Çetenin lideri Y.Y. de Adana’dan gözaltına alınarak İzmir’e getirildi.

  İLK AYAK EĞİTİM

  Gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerinden ve araştırmalar sırasında elde edilen bilgilerden, çete elemanlarının ilk olarak çürük raporu almak isteyen kişiye, bir ay öncesinden özel bir hastanede ya da muayenehanede psikolojik tedavi görüyormuş gibi yeşil reçeteli ilaçlar yazdırdıkları belirlendi. Bu kişilerin daha sonra kendileri için belirlenen psikolojik hastalık türlerinin özelliklerine göre bir ay boyunca devlet ve askeri hastanelerdeki kontroller sırasında takınacakları tavırdan, yapacakları hareketlere, konuşmalarına kadar eğitildikleri saptandı.

  HASTANEDEN ENGELLİ BELGESİ ALMIŞLAR

  Eğitimin ardından çürük raporu almak isteyen kişinin, planın ikinci ayağında ise özel doktorun hazırladığı belgelerle birlikte, çete elemanlarınca devlet hastanesine götürüldüğü belirlendi. Çetenin burada da köyde yaşadığı, fakir ve bakıma muhtaçmış gibi gösterilen kişi adına, psikolojik rahatsızlığından dolayı engelli kartı alması için rapor hazırlattığı belirlendi.

  Devlet hastanesindeki işlemlerin ardından planın üçüncü ayağında çürük adayının, son olarak askeri hastanelerde bağlantıda olunan çete üyesi subay doktora götürülüp buradan da yine psikolojik rahatsızlığı olduğu yönünde rapor hazırlandıktan sonra çürük raporu almasının sağlandığı belirlendi.

  Raporu imzalayan askeri doktorun, hastanın diğer doktorları dolaşmaması gerektiği yönünde de ayrıca imza verip işlemlerin kolaylaşmasını sağladığı ortaya çıktı.

  250 KİŞİYE ALMIŞLAR

  Çete elemanlarının 2001 yılından beri kuyumcu, tekstilci gibi işadamlarının da bulunduğu 250 kişiye, 10 ile 30 bin TL arasında değişen miktarlara çürük raporları almalarını sağladıkları saptandı. Şüpheliler arasında çürük raporu aldığı belirlenen kişilerin de bulunduğu, önümüzdeki günlerde de çürük raporu alan kişilere yönelik çalışmanın devam edeceği bildirildi.

  Gözaltındaki şüphelilerden 5’i ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Aralarında 2’si askeri olmak üzere 6 doktor bulunan 50 kişi ise adliyeye sevk edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı