Ege Haberleri

EGE

  Çürük adayına özel eğitim

  Taylan YILDIRIMR, (DHA)
  29 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 2011 - 19:13

  İZMİR İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaklaşık üç yıl önce bir kişinin sahte çürük raporu aldığı ihbarı üzerine çalışma başlattı.

  Çalışmalarını askeri ve devlet hastanelerinde yürüten jandarma, çürük raporu alan kişilerin üzerinden çete elemanlarına ulaştı. Çeteye ulaşılmasının ardından ise teknik ve fiziki izleme başladı.
  Çeteyle ilgili ayrıntıların belirlenmesinden sonra İzmir, İstanbul, Adana, Bursa, Elazığ ve Antalya’da eş zamanlı baskınlarda 55 kişi gözaltına alındı. Çetenin lideri Y.Y. de Adana’da yakalanıp İzmir’e getirildi.
  Çok özel eğitim
  Gözaltına alınan zanlıların ifadelerinden ve araştırmalar sırasında elde edilen bilgilere göre sistem şöyle çalışıyor:
  “Çürük raporu almak isteyen kişiye, bir ay öncesinden özel bir hastenede ya da muayenehanede psikolojik tedavi görüyormuş gibi yeşil reçeteli ilaçlar yazdırılıyor. Bu kişiler daha sonra kendileri için belirlenen psikolojik hastalık türlerinin özelliklerine göre, devlet ve askeri hastanelerdeki kontrollerde nasıl davranacakları, konuşacakları ve hareket edecekleri konusunda bir ay eğitiliyor. Bu kişi özel doktorun hazırladığı belgelerle hastaneye götürülüyor. Çetenin burada da, köyde yaşadığı, fakir ve bakıma muhtaçmış gibi gösterilen kişi adına, psikolojik rahatsızlığından dolayı özürlü kartı alması için rapor hazırlattığı belirlendi.
  Devlet hastanesindeki işlemlerin ardından çürük adayı, son olarak askeri hastanelerde bağlantıda olunan çete üyesi subay doktora götürülüp buradan da, yine psikolojik rahatsızlığı varmış gibi çürük raporu alması sağlanıyor. Raporu imzalayan askeri doktorun, hastanın diğer doktorları dolaşmaması gerektiği yönünde de ayrıca imza verip işlemlerin kolaylaşmasını sağlıyor.”
  250 kişiye almışlar
  Çete elamanlarının 2001 yılından beri kuyumcu, tekstilci gibi işadamlarının da bulunduğu 250 kişiye, 10-30 bin TL’ye çürük raporları almalarını sağladığı belirlendi. Zanlılar arasında çürük raporu alanlların da bulunduğu, bu konudaki çalışmanın süreceği de bildirildi. Gözaltındaki zalılardan 5’i ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Aralarında 2’si askeri olmak üzere 6 doktor bulunan 50 kişi ise adliyeye götürüldü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı