ERZURUM HABERLERİ

Curling şampiyonasının Erzurum'dan alınması

AA / Yunus Okur
26.02.2016 - 16:48Son Güncelleme :

- Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taşkesenligil:- "2016 Dünya Gençler Curling Şampiyonası'nın Erzurum'dan alınarak, Kopenhag'a verilmesi için özellikle Rusya'nın ve Dünya Curling Federasyonu içindeki bazı yöneticilerin baskısı oldu"

AA / Yunus Okur

ERZURUM (AA) - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, "2016 Dünya Gençler Curling Şampiyonası'nın Erzurum'dan alınarak, Kopenhag'a verilmesi için özellikle Rusya'nın ve Dünya Curling Federasyonu içindeki bazı yöneticilerin baskısı oldu" dedi.

Taşkesenligil, Erzurum'da yapılması planlanan 2016 Dünya Gençler Curling Şampiyonası'nın, Dünya Curling Federasyonu (WCF) tarafından Türkiye'den alınmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Taşkesenligil, şampiyonanın Erzurum'dan alınarak, Kopenhag'a verilmesi için Rusya'nın ve WCF içindeki bazı yöneticilerin baskısının olduğunu ileri sürdü.

Kentteki curling salonunu aylar öncesinde hazır hale getirmelerine rağmen, WCF yetkililerinin salonu incelemediğini ifade eden Taşkesenligil, şunları kaydetti:

"Şampiyonanın Erzurum'dan alınmasının, tesis ya da ihmalle alakası yoktur. Biz yaklaşık bir ay öncesinde de kesinlikle tesis sorunumuzun olmadığını belirtmiştik. Bu anlamda elimizde resmi belgeler var. Bu konuda da Türkiye Mili Olimpiyat Komitesine, ilgili federasyon başkanlarına ve bakanlığımıza tesislerimizin 22 Ocak 2016 tarihi itibariyle hazır olduğuna dair bilgiler vererek, yazışmalarımızı yaptık. Dünya Curling Federasyonu da bize gerekli olan bir kısım malzemeyi gönderdi. Şampiyonanın Erzurum'dan alınması Rusya'nın, Dünya Curling Federasyonu'na baskı uygulamasından kaynaklandı."

Başta Rusya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin daha önce Ankara'da yapılacağı açıklanan Kadınlar Dünya Buz Hokeyi müsabakalarının terör bahane edilerek, Türkiye'den alınıp İspanya'ya verildiğini anımsatan Taşkesenligil, şöyle devam etti:

"Ankara'da da mı tesis sorunu vardı ki, şampiyonayı İspanya'ya verdiler? Herkesin malum olduğu Avrupalı zihniyeti 'Türkiye'de terör olayları var', diyerek Ankara'ya gelmek istemedikleri için buz hokeyi maçları İspanya'ya alındı. Rusya Sochi'deki kış ve buz sporları tesislerinin boş kalmaması için devamlı ülkelere buraya şampiyonalar ve olimpiyatlar verilmesi için baskı yapmaktadır. Ayrıca son olarak Fenerbahçe'nin bile özel uçakla Moskova'ya gitmemesi için her türlü zorluğu çıkardılar" ifadelerini kullandı.

Dünya Curling Federasyonu'nun, kendi internet sitesinden şampiyonanın Erzurum'dan alınması ile ilgili olarak yaptığı duyuruda, tesis sorunundan hiç bahsetmediğini dile getiren Taşkesenligil, bu konuda kimsenin oyuna gelmemesini istedi.

Ülke adına böylesine hassas bir konuda herkesi duyarlı olmaya çağıran Taşkesenligil. "Kurumumuzun yıpratılmak istenmesi bizleri üzmüştür. Curling Arena'nın zeminin yenileme çalışmaları esnasında, bakanlıktan gelen ödeneği beklemeden, bir bütçe oluşturup, zeminin erkenden bitirilmesi ve hazır hale gelmesi için kullandık" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Curling şampiyonasının Erzurum'dan alınması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 16 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Curling şampiyonasının Erzurum'dan alınması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı