Curiosity sağ salim Mars'a indi

07 Ağustos 2012 - 08:59Son Güncelleme : 07 Ağustos 2012 - 06:48

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robot olan Curiosity (Merak), Mars gezegenine indi.

SIRA MARS’A İNSANLI YOLCULUKLARDA

Şimdiye kadar Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş uzay aracı olan Curiosity, 12'den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla, Mars'ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışacak.

İŞTE O TARİHİ ANIN İLK GÖRÜNTÜLERİ / FOTO GALERİ

Radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla işleyen, yaklaşık 900 kilogram ağırlığındaki Curiosity, son derece hassas olarak tasarlanmış ısı kalkanı ve gezegen yüzeyine inişini yavaşlatmak için kullanacağı sesten hızlı açılan paraşütü yardımıyla Kızıl Gezegen'e indi.

Curiosity, Mars ile Dünya arasında, 14 dakikayı bulan sinyal ulaşma farkı nedeniyle Earthlings adlı bilgisayar yazılım şirketince geliştirilen yarım milyon bilgisayar kodunu izleyerek Mars'a inişini, dünyadan hiçbir yardım almadan kendi başına gerçekleştirdi.

TARİHİ OLAY İŞTE BÖYLE GERÇEKLEŞTİ / WEB TV

İşte Curiosity'nin Mars yüzeyinden gönderdiği ilk fotoğraf

EN ZOR GÖREV
Curiosity'nin Kızıl Gezegen'e inişi, bilim adamlarına göre, gezegenlerin robotlar vasıtasıyla araştırılması tarihinde, NASA'nın en zor görevi oldu.

ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden 26 Kasım 2011'de fırlatılan Curiosity, daha önce gönderilen uzay araçlarının aksine, hava yastıklarıyla inmek için fazla ağır olduğu için özel bir frenleme mekanizmasıyla iniş yaptı. Araç, saatte 21 bin 243 kilometre olan hızını, fren yaparak saatte 2,74 kilometreye düşürdü.

570 milyon kilometrelik yol kateden robot, Mars'ın atmosferinin ilk tabakalarına girdikten sonra paraşütlerini açıp kapsülden ayrıldı.

SON DAKİKA HEYECANI
Curiosity'nin iniş yaptığı alanın güneyinde bu hafta içinde bir toz fırtınasının belirmesi, 2,5 milyar dolara mal olan projenin başındaki NASA ekibine bir an için soğuk terler döktürdü. Mars görevinde yardımcı proje bilim adamı ve Mars hava tahmincisi olarak görev yapan Aswin Vasavada'nın, fırtınanın “söndüğünü” ve tehdit oluşturmadığını belirtmesiyle ekip rahat nefes aldı. Vasavada, “Mars bizimle çok iyi bir işbirliği içindeymiş gibi gözüküyor. İniş için iyi bir hava durumu bekliyoruz” demişti.

Curiosity'nin inişiyle 2004 yılından beri gezegende görev yapan Opportunity ile birlikte Mars'ta araştırma görevi yapan uzay araçlarının sayısı 2'ye çıktı.

CURIOSITY MARS'TA HAYAT İZİ ARAYACAK
Curiosity'nin Mars gezegenindeki araştırmalarına başlayacağı ilk yer, daha önce tabanında su olduğuna işaret eden mineral izlerine rastlanan, 5000 metre yükseklikte Sharp dağının üzerinde yükselen, 150 kilometre genişliğindeki dev Gale krateri.

Hayatın oluşması için gerekli üç unsur olan su, enerji ve karbondan, sadece karbona dair işaret bulamayan bilim adamları, Curiosity'nin ana görevlerinden birinin önce dev dağa ulaşmak, ardından da kayaları yontmak ve toprakta sondaj yaparak karbon izi aramak olacağını belirtiyor.

Mars üzerindeki gezisi sırasında radyasyon algılayıcılarını açacak olan Curiosity, böylece bilim adamlarına, Mars'ta görev yapacak astronotların karşılaşması muhtemel riskleri daha iyi anlamalarını sağlayacak veriler gönderecek.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 99 Yorum }
 • DINCER DINCER 7.8.2012 14:38:51
  Memleket olarak diziler, magazin, futbol, siyaset, terör örgütü ve zamlardan etrafı göremiyoruz, öyle konularla oyalanıyoruz ki Amerika gibi gelişmiş ülkelerle aramızdaki fark kapanamacak kadar hızlıca açılıyor. Ar-ge, Üretim, Tıp, Bilim, Bilişim ve İnnovasyon yoksa TÜKETİM TOPLUMU olmaya devam...
 • abcde fghi 7.8.2012 14:30:21
  sayın selim turan, avrupa uzay ajansından haberin yok sanırım.
 • Ali Riza 7.8.2012 13:35:30
  Okan Erbil, Hala anlamamissin, bir de hakaret ederek ortmeye calisiyorsun. Bak, sen, ben, o, hepimiz biziz. Hep "biz"'i elestirenlere diyorumki birey olarak siz ne yapiyorsunuz ?? Bireyler birsey yapmazsa, "biz"'de ilelebet hayir gelmez.
 • Cem Sütçü 7.8.2012 10:40:53
  İnsanımız inler, cinler, şeytanlar, büyüler, yatırlar, kanatlı melekler, hayaller, rüyalar ile uğraşırken atı alan Üsküdar'ı geçmiş...
 • Avanger x 7.8.2012 10:17:58
  @Ali Rıza; Tübitak için 17 milyar bütçe ayrılsa paylaşıla pylaşıla 1 milyarı kalmaz onun geriye. Gelelim Cumhuriyet Dünyası Bilimsel olarak ne başarmış sorusuna? Bana siz söylermisiniz TÜM İSLAM ÜLEKELERİNDE bilim adına ne yapıldı?
 • irfan bozkurt 7.8.2012 10:06:21
  yaw kardesim parasütte neyin nesi marsta hava varmi ki yoksam varda bizimi kandırıyolar...
 
HaberlerFenerbahçeGalatasarayburçniobePKKAlmanyaistanbul