Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cüneyt Ülsever: Uluğbay'a açık mektup!

Cüneyt ÜLSEVER

Sayın Hikmet Uluğbay; Geçen akşam TV kanallarında eşinizle kısa bir gezinti yapacak kadar sağlığınıza kavuştuğunuzu sevinçle izledim.

Ancak, sağlık haberleriniz bizlerin sizden beklediği açıklamayı da artık gündeme getiriyor.

Sayın Uluğbay, lütfen size ölümü tercih ettirecek gerekçeleri ivedilikle kamuoyuna açıklayınız!

Bundan kaçmayınız, zaten kaçamazsınız da. Ömür boyu insanların meraklı bakışlarını üstünüzde hissetmek dayanılır bir yük değildir.

Üstelik insanların ağzı torba değil ki dikesiniz, hakkınızda yapılacak dedikodular kulağınıza ulaştıkça, size hayatı zehir eder.

Siyasi büyüklerinizin ‘‘Milletin hafızası zayıftır, nasıl olsa unuturlar!’’ yollu tavsiyelerine de kulak asmayın. Herkesten evvel siz unutamayacaksınız. Sizin unutmadığınızı millet niye unutsun ki?

* * *

Sayın Uluğbay, konuşun ve bu yükü bir an evvel üzerinizden atın.

Ben sizin siyasi görüşlerinize katılmam. 55. Hükümet'te, Milli Eğitim Bakanlığı'nda vermiş olduğunuz hizmetleri minnetle anmıyorum. Benim görüşüme göre, 8 yıllık zorunlu eğitime eklediğiniz kesintisiz kavramı, eğitim alanında yapılmış en büyük hatalardan birisidir. Siz İmam Hatiplere darbe indirmek uğruna, doğal yapıları gereği, eğitimleri erken yaşlarda başlaması gereken mesleklerin köküne asit döktünüz.

Üstelik, bu çabanızı milletten aldığınız yetki ile değil, askeri vesayet altında gerçekleştirmiş olmanız da demokrasi tarihinde sorgulanan bir sayfa olarak yer alacaktır.

Ancak, ben size saygı duyuyorum. Zira siz iç tutarlılığı olan, namus ve şeref kavramlarına hálá inanan bir insansınız. Ben sadece sizinle aynı görüşte değilim.

İşte bu özellikleriniz nedeni ile bir açık mektupla size sesleniyor ve konuşmanızı, bizi aydınlatmanızı rica ediyorum.

Sizin yapınızda bir insan kamusal sorumluluk taşıyacaktır.

Baştan belirteyim, kişisel bir hata yapmış olabileceğiniz aklıma katiyen gelmiyor. Sizi herhangi bir maddi zaafın içinde hayal dahi edemiyorum. Zaten böyle bir yapınız olsa idi intihar teşebbüsü zihninizden geçmezdi.

* * *

Sayın Uluğbay, onurunuza yediremediğiniz nedir?

Sizin teşebbüsünüz bende kişisel yapısı ile yapmak zorunda kaldıkları arasında sıkışıp kalan bir insan imajı yaratıyor. Bizim gibi rantiye ülkelerde devamlı müsteşar kellesi doğrayan Hazine bir sürü asalağın geçim kapısı. Lütfen açıklayınız, hangi muamelelere, kimler tarafından maruz bırakıldınız?

Sayın Uluğbay, bakanlık görevini bırakacağınızdan eminim, ama belki de haddimi aşarak, açıklama yapacağınız gün milletvekilliğinden de istifa etmenizi teklif ediyorum.

Aksi halde, en samimi açıklamalarınız karşısında bile siyasi samimiyetsizlik aranacaktır.

Size ve ailenize geçmiş olsun diyor, en derin saygılarımı sunuyorum.X