Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cüneyt Ülsever: Peki, biz bu herzeyi neden yedik?

Cüneyt ÜLSEVER

AngloN-Sakson gelenek ile Kıta Avrupası; PKK üzerinden ülkemizde, Kosova üzerinden Balkanlar'da, diplomasi kapılarını kapamadan, ancak postmodern bir üslupta resmen kapışıyorlar. Enis Berberoğlu, dün Hürriyet'te yayınladığı makalesinde, batımızdaki ABD-Avrupa çatışmasını, tarihi perspektifi içinde veciz ve açık bir şekilde izah ediyor.

ABD son dönemde ikisinin de parçası olduğumuz Balkanlar ve Ortadoğu'da yeni düzenini oturtmak için oldukça agresif bir politika izliyor. Bu politikalar genelde bizim ve soydaşlarımızın lehine gözükmekle beraber resmen sıcak bir savaşın ortasındayız.

Ancak, bakın görün ki, tekrar kapanan yüce Meclis son 10 gündür neleri tartıştı!

* * *

İki köylü köyden şehre doğru yaptıkları yayan, uzun ve sıkıcı seyahatte akılları sıra eğlenmek için iddiaya giriyorlar. Bir köylü diğerine, yoldaki at pisliğini yerse kendisine bir akçe vereceğini söylüyor. Paranın cazibesine kapılan diğer köylü de pisliği yiyor ve parayı alıyor.

Dönüş yolunda birisi pisliği yemenin ezikliği, diğeri de parayı kaptırmanın hırsı içindedir.

Tekrar bir at pisliğine rast geldiklerinde, daha evvel pisliği yiyen köylü bu sefer diğerine, bu at pisliğini yemesi karşılığında bir akçe teklif eder. Parasını geri alma fırsatı yakalayan köylü de pisliği hemen yer ve parasını geri alır.

Sonra ikisi de düşünürler. Para yine eski sahibindedir ama ikisi de at pisliği yemiştir. Biri dayanamaz, diğerine sorar:

‘‘Peki biz bu herzeyi niye yedik?..’’

* * *

Eminim, Meclis'i açtırırken yakaladıkları 268 oyu bir daha göremeyen küskünler ve Faziletliler birbirlerine olmasa bile kendi kendilerine aynı soruyu soruyorlar!

Üstelik bir otoriteye -lider sultasına- karşı çıktığını iddia eden küskünler, başka bir otoritenin -askeri erkan- tepkisi ile karşılaştıkları günün hemen akabinde yapılan oylamada 32 oy birden fire verdiler!

Hadi diyelim ki küskünler, seçmen karşısına en az bir dahaki seçime kadar çıkmayacaklar, peki Faziletliler ne yapacaklar?

Faziletli dostlar davranışlarını, 312. maddeyi temizleyerek seçime gitme stratejisi ile açıklamaya çalışıyorlar.

Ancak, stratejiler fayda-maliyet analizi üzerine kurulur.

Faziletliler kendi stratejilerinin bir sonucunu alamadıkları gibi; 1) partinin vesayetini eski liderden kurtaramama, 2) demokrasi talepleri Türkiye'deki genel tavra uygun olarak ‘‘ben-merkezli’’ olma, 3) 28 Şubat sürecinin uzamasını zımnen de olsa kabul etme, 4) kendi çanına ot tıkayanlarla bile işbirliği yapacak kadar ilkesiz olma zanları altında kalmışlardır.

Lütfen, bu düşüncelerin sadece entel mahfillerde konuşulduğu zehabına da kapılmasınlar, kendi seçmenlerine danışsınlar.

Evet, Meclis seçim derdini unutup olağanüstü toparlanmalı idi, ancak yüce Meclis, Türkiye ve Balkanlar'daki sıcak gelişmeleri tartışan bir Meclis olmalı idi.X