Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cüneyt Ülsever: Kendi düşen ağlamaz; nasıl bu hale geldik?


Cüneyt ÜLSEVER

EVET, durumumuz acıklı. Türkiye'de bir kuruluşun (Telekom) yönetiminin nasıl oluşacağına, Bankalar Kanunu'nun nasıl olacağına uluslararası bir kuruluş (IMF) karar veriyorsa, o ülkenin bağımsızlığından, o ülkenin egemenliğinden bahsetmek abesle iştigal olur.

* * *

Kimse bu acıklı durumu dayatmadığına ve ülke bu aciz duruma kendi kendisine düştüğüne göre, durum daha da vahim.

Ancak, beterin de beteri vardır!

Ülke, içine düştüğü aczden katiyen ders almıyorsa; ülkeyi, çapsız oldukları, bilimsel düşüncenin kenarından dahi geçmedikleri, yerel aklı hálá Alicengiz oyunu sandıkları için bu hale getirenler, hálá inanılmaz bir pişkinlikle ayak sürüyorlarsa, durum vahim olmanın da ötesindedir.

Hele hele komiserler önünde ceket ilikleyen milliyetçiler, şimdi naralar atıyorlarsa, bu durum ancak Fırat'taki sağır çobanı güldüren safsatadır.

Bir ülke kendi eliyle aralarındaki en çapsız insanları, ‘‘ulufeyi en iyi bunlar dağıtır’’ diye yönetime seçmişse zaten o ülkeden hayır gelmez!

* * *

Bu hale nasıl geldiğimizi ne çabuk unutuyoruz?

* * *

1) Kasım 2000'de Başbakan'ın ‘‘Bakın, beni nasıl övüyorlar’’ diye kamuoyuna yansıttığı Dünya Bankası mektubunda bir önceki programın başının belaya girdiği uyarısı yok muydu?

2) Kasım 2000 krizi üzerine, IMF de bizi çeşitli defalar uyarmamış mıydı?

* * *

3) Çöken programın başı olarak takdim edilen Recep Önal'ın konusuna katiyen hákim olmadığı bilinmiyor muydu? Esas patronun yine ekonomiden zerre kadar anlamayan, Önal'ın kankası Hüsamettin Özkan olduğunun farkında değil miydik?

* * *

4) Tüm ekonomik program, geçen yıl bürokrasinin ve ekonominin en başarılı yöneticileri seçilen Gazi Erçel ve Yener Dinçmen'e emanet edilmemiş miydi?

Gazi Erçel ile ilgili müfettişlerin hazırladığı ‘‘Türkbank'ta görevini aksatma’’ iddiasını ‘‘onlar olmadan biz ne yaparız’’ korkusuyla bizzat Başbakan Bülent Ecevit hasır altı etmemiş miydi?

Bu kahramanlar için şimdi de -aynı hükümet döneminde- yargılama istekleri yok mu?

5) Bülent Ecevit-Devlet Bahçeli-Mesut Yılmaz üçlüsünün zerre kadar ekonomik nosyonları olmadığını bilmiyor muyuz?

* * *

6) Son olarak; i) Kemal Derviş'i, en azından görünüş itibarıyla bu hükümet getirmedi mi? ii) Niyet Mektubu'nu da bu hükümet imzalamadı mı?

* * *

Hayatta küçücük menfaatlerini köylü kurnazlığı ile elde edeceklerini zannedenlere çok kızıyorum.

Zira, sonunda sadece kendileri rezil olmuyorlar, bizi de rezil ediyorlar.

X